Vodáci nesmí na Teplou Vltavu, řeka se tam zvedla o 1,5 metru

foto Rozvodněná řeka - ilustrační foto.

Most (Prachaticko) - Kvůli silným dešťům nesmí turisté od dnešního rána splouvat šumavský úsek Teplé Vltavy. U Soumarského Mostu na Prachaticku stoupla hladina řeky za poslední dva dny dnes nad ránem o 150 centimetrů na dva metry. Od dopolede už voda klesá, ale hladina u Soumarského mostu se pohybuje stále pod úrovní 180 centimetrů. Krátce po 13:00 přestal platit první povodňový stupeň na Teplé Vltavě v Lenoře, kde hladina rovněž v noci na dnešek prudce stoupla. Podle hydrologů se nedá očekávat, že by někde na jihu Čech v nejbližších hodinách hrozila povodňová aktivita.

Současný stav na Teplé Vltavě je však pro splouvání stále nebezpečný, řekl ČTK Jan Švarc z šumavského národního parku. Domnívá se, že podobná situace bude i ve čtvrtek a v pátek. "Možná, že v sobotu se bude moct zase splouvat. Ale to teprve uvidíme. Až trochu klesne hladina, průvodci budou moct na řeku a zjistí, jestli někde nespadly přes řeku podemleté stromy," uvedl.

Nedaleko Soumarského mostu hasiči dnes ráno evakuovali zaplavený kemp. "Jednalo se o osm lidí a nikdo nebyl zraněn," řekla ČTK mluvčí jihočeských hasičů Vendula Matějů.

Zvýšení hladiny řek způsobila silná bouřka, která zasáhla Šumavu především v první polovině úterní noci. "Například v Bučině u Kvildy spadlo za hodinu 60 milimetrů vody," řekl ČTK hydrolog Tomáš Vlasák.

Povodňová bdělost platí na na Otavě

Otava v Rejštejně na Klatovsku vystoupala krátce na nejvyšší stupeň povodňové aktivity - ohrožení v úterý po 23:00. Již po 20 minutách se ale vrátila hladina řeky z třetího stupně na druhý. V Sušici platil druhý stupeň povodňové aktivity - pohotovost zhruba od půlnoci.

Výstraha před nebezpečím povodní platila pro Klatovsko do dnešních 01:30, pro Jihočeský kraj platí až do dnešních 16:00.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2018 ČTK

Reklama

15°C

Dnes je pátek 19. října 2018

Očekáváme v 1:00 10°C

Celá předpověď