Vnitro za ochranné pomůcky utratilo ke třem miliardám korun

foto První letadlo se zdravotnickým materiálem z Číny přiletělo 20. března 2020 na pražské Letiště Václava Havla. Na snímku hasiči vykládají obsah letadla.

Praha - Ministerstvo vnitra utratilo zatím za ochranné pomůcky proti koronaviru nového typu nakupované v Číně skoro tři miliardy korun. Ministr vnitra Jana Hamáček (ČSSD) dnes České televizi řekl, že týdenní spotřeba státu ve stavu epidemie přijde i s dopravou na miliardu korun. I po zavedení leteckého mostu stále chybějí respirátory nejvyšší třídy FFP3, policie a hasiči jich mají ještě několik tisíc. Začalo jejich stahování, ministerstvo je pošle do nemocnic.

Krizový štáb ministerstva vnitra dnes podle Hamáčka doporučil, aby vznikla pracovní skupina, která začne chybějící respirátory FFP3 řešit. Podle Hamáčka je třeba stáhnout je ze všech pozic, kde nejsou třeba. "Policie už vydala pokyn stáhnout z výkonu služby, očekáváme, že to udělají i další," uvedl. Z 60.000, které vnitro objednalo pro své zaměstnance už v prosinci jich podle Hamáčka zbývají tisíce. Už dříve z těchto zásob podle ministra zdravotníkům šlo několik desítek tisíc.

Ministerstvo vnitra se podle Hamáčka snaží respirátory nejvyšší třídy pro použití v nemocnicích koupit stejně jako další pomůcky v Číně. Problém je podle Hamáčka v celkovém přístupu Číny v postupu proti koronaviru. Rizikové zóny měla rozdělené na červenou, kde používali respirátory "druhé třídy plus", kterých už Česko nakoupilo několik milionů. V kritické zóně pak v Číně používali masky pro ještě větší riziko. Ty se nyní nákupčí v Číně snaží sehnat.

Do Česka tento týden přiletí se zásobami pomůcek z Číny dvakrát velkokapacitní letoun Ruslan a čtyři nebo pět letadel společnosti China Eastern. Hamáček spolu s hejtmany chystá plán pravidelného rozvozu tak, aby se dodávky ustálily. Nově začnou letadla vozit ochranné návleky, aby mohly doplnit dosud přivážené ochranné obleky, rukavice a brýle.

Na nedostatek zdravotního materiálu si stěžují lékaři. Ministerstvo zdravotnictví čelí kritice, že nedokázalo potřeby nakoupit. Už o víkendu začalo ministerstvo vnitra ze svých dodávek zásobovat vedle silových složek a krajů také páteřní síť nemocnic a záchrannou službu

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2020 ČTK

Reklama

20°C

Dnes je neděle 12. července 2020

Očekáváme v 7:00 13°C

Celá předpověď