Vltavu při tradičním závodě zaplnily stovky lodí - video

foto Závod Napříč Prahou - přes tři jezy uspořádaný vodními skauty se konal 28. září v Praze na Vltavě.

Praha - Zdolat tři vltavské jezy bylo úkolem účastníků tradičního závodu, který dnes pořádali vodní skauti v Praze. Na start se dostavilo kolem 150 junáckých lodí z celé země rozdělených do devíti kategorií. Kromě skautů si plavbu napříč Prahou vyzkoušely i stovky nezávodících vodáků.

"Celkový počet lodí na startu je 1272, závodních posádek bylo 193, což je nejvíce v historii závodu," uvedla Trojak po skončení závodu. Počet účastníků se zvyšuje každým rokem. Také loni přesáhl počet lodí 1200 a celkem se na vodu vydalo až 3500 skautů a vodáků.

Video: Vltavu při tradičním skautském závodě zaplnily stovky lodí
28.09.2017, 15:36, autor: Francová Anna, zdroj: ČTK

První lodě s nejmladšími skauty odstartovaly od Císařské louky v 10:00. Do cíle na ostrově Štvanice dorazili první vodáci přibližně po třičtvrtěhodině pádlování. "Ve skautském závodě se používají skautské pramice, které se hodí nejen na řeku, ale dají se i 'oplachtit'", popsala plavidla junáků Trojak. Kromě pražských oddílů se do závodu přihlásili třeba skauti z Ostravy, Olomouce, Znojma nebo z okolí Orlických hor, dodala mluvčí.

Po skautech na trasu dlouhou přibližně šest a půl kilometru vypluly kánoe a kajaky. Jako poslední se na Vltavu vypravila kategorie nazvaná volné splutí. Do ní se předem registrovalo na 450 lodí. Další zájemci se přihlásili na místě. "V této kategorii jsou občas vidět i bizarní plavidla. Jediným omezení pro lodě je jejich bezpečnost," uvedla Trojak. Při loňském ročníku tak na start připlula třeba loď připomínající velrybu, doplnila. I letos si některé posádky na cestu připravily speciální kostýmy. V jedné z lodí například seděli superhrdinové z komiksů, objevila se také hippie loď nebo posádka v pánských retro plavkách.

Závodu, který pražští skauti poprvé uspořádali v roce 1939, se dnes účastní i lidé, kteří nemají se sjížděním řek zkušenosti. "Byla jsem na vodě letos poprvé. Ale s partou jsem se domluvili, že to zkusíme," řekla ČTK před startem jedna z méně zkušených účastnic.

Na trati se stávají i drobné karamboly, nejčastěji při zdolávání některého ze tří jezů. "Nejčastěji se závodníci takzvaně cvaknou při sjíždění Staroměstského jezu," podotkla Trojak. Cestou do cíle na ostrově Štvanice účastníci proplouvají pod deseti mosty. Kromě Staroměstského jezu musí sjet také Štítkovský a na závěr Helmovský jez.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2018 ČTK

Reklama

14°C

Dnes je neděle 23. září 2018

Očekáváme v 7:00 12°C

Celá předpověď