Vlna veder ve Francii a Španělsku pozvolna ustává a přesouvá se do Itálie

foto Dítě si hraje ve fontáně v Lyonu 19. června 2022 během vlny veder, která zasáhla Francii.

Madrid/Paříž/Řím - Vlna veder v západní Evropě polevuje a v dalších dnech se přesune na jih Evropy, především do Itálie. Ve své dnešní zprávě to píše agentura Bloomberg. Lesní požáry, které minulý týden v zemědělské oblasti na severozápadě Španělska zpustošily na 30.000 hektarů půdy, jsou "už bez plamenů". Na místě ale stále operují hasičská letadla, píše agentura Reuters.

Ve Španělsku a Francii se v příštích dnech o několik stupňů ochladí. Vedra se přesunou do oblasti jižní a střední Itálie, kde budou teploty dosahovat 38 až 40 stupňů Celsia.

Uplynulý týden byl v mnoha částech Španělska nejteplejší od roku 1981. Teploty přesáhly 40 stupňů Celsia a horké počasí provázely požáry na severozápadě země i v severovýchodním Katalánsku.

Ve 32 francouzských departementech nadále platí druhý nejvyšší stupeň varování. Minulý týden byla varování na dvou nejvyšších stupních ve více než polovině země. Teploty tam na některých místech přesáhly 40 stupňů Celsia. Podle meteorologa Matthieua Sorela se současná vlna horka ve Francii podle statistik vedených od roku 1947 dostavila mimořádně brzy.

Francouzská meteorologická služba Météo-France ve své zprávě uvádí, že vlny veder budou vlivem globálního oteplování intenzivnější s teplotami vyššími o 1,8 až čtyři stupně Celsia než před deseti lety. Météo-France hovoří také o silnějších přívalových deštích a povodních.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2022 ČTK

Reklama

24°C

Dnes je úterý 5. července 2022

Očekáváme v 19:00 21°C

Celá předpověď