Vlna veder si ve Španělsku vyžádala 10 obětí, ve Valencii zuří požáry

foto Ilustrační foto - Lidé se osvěžují ve fontáně ve městě Vitoria na severu Španělska.

Madrid - Vlna veder si ve Španělsku od minulé středy vyžádala deset lidských životů, včetně čtyřicetiletého Němce, který šel pouť do Santiaga de Compostela. Informoval o tom španělský server eldiario.es. Poslední obětí se stal v úterý starší muž, který zkolaboval na ulici v Barceloně. Vysoké teploty, které ve Španělskou o víkendu dosáhly až 46,6 stupně, od pondělka klesají.

Ochlazení na Pyrenejský poloostrov přinesla studená fronta z Atlantiku, která už způsobila bouřky na severu země. Meteorologové ale očekávají, že se vlna veder v pátek vrátí.

První obětí tropického horka se ve Španělsku minulou středu stal osmačtyřicetiletý dělník, který zemřel v regionu Murcia při práci na stavbě dálnice. V témže regionu zemřel ve čtvrtek osmasedmdesátiletý muž, který pracoval na poli.

Čtyři lidé zemřeli od středy v Katalánsku. V pátek to byl bezdomovec v Barceloně a další dva lidé bez dokladů o víkendu v Tarragoně. Čtvrtou obětí se stal v úterý v Barceloně dvaašedesátiletý muž.

Také v regionu Extremadura, který leží u portugalských hranic a kde zaznamenali o víkendu nejvyšší teploty (přes 46 stupňů), zemřeli čtyři lidé. Ve čtvrtek zemřel šestašedesátiletý muž u obce Logrosán, v sobotu podlehla horku pětasedmdesátiletá žena v obci Zarza la Mayor a v neděli jedenasedmdesátiletý muž v nemocnici ve městě Villanueva de la Serena.

Čtvrtou obětí veder v regionu Extremadura se stal čtyřicetiletý německý poutník, který šel z andaluské Sevilly nejdelší trasu pouti do Santiaga de Compostela. O jeho úmrtí v obci Caňaveral v provincii Cáceres informovala policie v pondělí.

Kvůli požárům u letoviska Gandia ve Valencii evakuovali 3000 lidí

Na tři tisíce lidí už evakuovaly místní úřady kvůli lesnímu požáru, který se od pondělka šíří na východním pobřeží Španělska v regionu Valencie. Oheň zničil dvě desítky domů a na 2700 hektarů. Podle deníku El Mundo se požár blíží i k přímořskému letovisku Gandia, které je oblíbenou turistickou destinací.

Valencijská regionální vláda dnes potvrdila, že příčinou požáru u obce Lluxent byl blesk, který v pondělí uhodil do stromu. V celém autonomním regionu Valencie bojují nyní hasiči s desítkou požáru.

Po tropických vedrech, která týden sužovala většinu Španělska, přinesla nyní na Pyrenejský poloostrov studená fronta z Atlantiku ochlazení, někde až o 15 stupňů. To by mělo pomoci hasičům, jimž práci v předchozích dnech ztěžovaly vysoké teploty, delší sucho a také proměnlivý vítr.

Už v pondělí nařídily úřady preventivní evakuaci více než tisíce lidí z oblasti jen několik kilometrů severně od sedmdesátitisícového města Gandia, které leží asi 70 kilometrů jižně od města Valencie. V noci na dnešek evakuovaly úřady dvoutisícovou obec Llutxent. S ohněm v oblasti bojuje na 600 hasičů, pomáhá jim 25 vrtulníků a letadel s vodou. Požár se rozšířil i do přírodního parku Surar s letitými korkovými duby.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2019 ČTK

Reklama

31°C

Dnes je úterý 25. června 2019

Očekáváme v 5:00 17°C

Celá předpověď