Vlka přejelo auto na Českolipsku, zůstane v muzejních sbírkách

foto Vlk - ilustrační foto.

Ralsko (Českolipsku) -Na Českolipsku dnes ráno uhynula mladá vlčice, kterou srazilo auto. Mrtvé zvíře si převzali pracovníci Vlastivědného muzea v České Lípě. Muzeum si vlčici ponechá jako exponát do sbírky, vystavět ji chce do půl roku. ČTK to dnes řekl ředitel muzea Zdeněk Vitáček.

"Protože je to první vlk, který se v takto zachovalém stavu dostal do muzea, tak bude sloužit k uložení do sbírky jako dokladový exemplář o návratu vlků do oblasti Českolipska," uvedl Vitáček. Stáří vlčice odhadl na dva až tři roky. "Budeme dělat dermoplastický preparát, to znamená klasickou vycpaninu, a pak budeme stavět i kostru," řekl. Podle něj se budou provádět i genetické testy, aby se zjistilo, odkud vlčice pochází.

Na cestě mezi obcemi Kuřivody a Dolní Krupá na Českolipsku srazil 28. března 2019 řidič osobního auta vlka, který mu vběhl do jízdní dráhy. Zvíře po nehodě uhynulo. Mrtvého vlka si převzali pracovníci Vlastivědného muzea v České Lípě, které si ho ponechá jako exponát do sbírky.

Auto srazilo vlčici v 6:30 na silnici druhé třídy mezi obcemi Kuřivody a Dolní Krupá. "Řidič s vozidlem Škoda Octavia jel ve směru od Kuřivod, kde mu v lesním úseku z levé strany bezprostředně do jízdní dráhy vběhl vlk. Řidič již neměl pro krátkou vzdálenost střetu se zvířetem možnost zabránit," uvedla na webu policie policejní mluvčí Dagmar Sochorová.

Zvíře uhynulo na místě. Obdobná nehoda se stala před měsícem u České Kamenice na Děčínsku, kde střet s autem nepřežila vlčice.

Podle monitoringu Hnutí Duha a dalších organizací byl loni v České republice prokázán výskyt vlků v 16 teritoriích. V deseti případech šlo o smečky, v pěti případech o vlčí pár, v jednom případě byl zmapován jeden osamocený vlk. Zpravidla se pohybují v pohraničních horách, jediná vnitrozemská smečka už pátým rokem obývá právě Ralskou pahorkatinu v blízkosti Doks na Českolipsku. Rozmnožila se poprvé v roce 2014. Od té doby se jim tam daří a úspěšně se rozmnožují, loňských mláďat bylo minimálně pět.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2019 ČTK

Reklama

19°C

Dnes je neděle 20. října 2019

Očekáváme v 7:00 8°C

Celá předpověď