Vlivný senátor chce, aby Trump stažení ze Sýrie ještě promyslel

foto Republikánský senátor Lindsey Graham.

Washington/Berlín/Ankara - Vlivný republikánský senátor Lindsey Graham chce přesvědčit prezidenta Donalda Trumpa, aby ještě důkladně promyslel svůj plán odchodu amerických vojáků ze Sýrie. Blízký Trumpův spojenec to dnes řekl před večeří s prezidentem v Bílém domě, informovala agentura Reuters. Podle Grahama by USA měly nechat v Sýrii aspoň část svých sil.

"Chci vést válku na nepřítelově dvorku, ne na našem," řekl Graham v rozhovoru poskytnutém televizní stanici CNN. Ačkoli je oslabená, představuje podle vlivného senátora teroristická organizace Islámský stát (IS) přinejmenším na severovýchodě Sýrie stále nebezpečí. "Proto je třeba, abychom (v Sýrii) nechali část našich vojsk," dodal.

Stažení všech amerických vojáků by podle Grahama umožnilo radikálům z IS přeskupit své síly, zradilo by bojovníky kurdských milic, kteří jsou spojenci Washingtonu, a zvýšilo by schopnost Íránu ohrozit bezpečí Izraele.

Senátor za Jižní Karolínu chce Trumpa přesvědčit, aby "si sednul se svými generály a znovu promyslel, jak to udělat". "Zpomalit to. Ujistit se, že to uděláme správně. Ujistit se, že se IS nikdy nevrátí. Nevydat Sýrii Íráncům," vysvětlil člen branného výboru amerického Senátu.

V Sýrii působí asi 2000 amerických vojáků, kteří v boji proti IS podporují arabsko-kurdskou koalici SDF, jejíž hlavní součástí jsou kurdské milice YPG. Turecko ovšem YPG považuje za teroristickou organizaci napojenou na separatistickou Stranu kurdských pracujících (PKK), která působí na jeho území. Ankara pohrozila, že po stažení amerických vojáků ze severu Sýrie zahájí proti YPG ofenzívu.

Kvůli hrozící invazi Turecka do Sýrie si dnes s tureckým prezidentem Recepem Tayyipem Erdoganem telefonovala německá kancléřka Angela Merkelová. Ministerská předsedkyně vyzvala Turecko ke zdrženlivosti a zodpovědné reakci na plánovaný odchod Američanů ze Sýrie. Erdogan a Merkelová se podle agentury DPA shodli, že organizace Islámský stát nadále zůstává "významným nebezpečím".

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2019 ČTK

Reklama

11°C

Dnes je pátek 15. listopadu 2019

Očekáváme v 19:00 6°C

Celá předpověď