Vlčnovem projela Jízda králů, vedl ji 10letý Martin Darek Franta

foto Jízda králů se konala 27. května 2018 ve Vlčnově na Uherskohradišťsku.

Vlčnov (Uherskohradišťsko) - Vlčnov na Uherskohradišťsku dnes ožil tradiční Jízdou králů. S bílou růží v ústech na důkaz mlčenlivosti jí kraloval desetiletý Martin Darek Franta. Pozornost na něj upíralo několik tisíc lidí, kteří se na krojovanou přehlídku sjeli z širokého okolí, ale i ze zahraničí. Král náročnou roli zvládl s přehledem, v ženském kroji ustál i poměrně vysoké letní teploty a občas i splašenou královskou kobylku. Rodina Frantových si roli krále užila již podruhé, před pěti lety byl ve stejné pozici Martinův starší bratr Ondřej.

Ráno se Martin ještě v chlapeckém kroji zúčastnil mše. Poté jej jeho družina přinesla na ramenou k obecnímu úřadu, kde starosta jízdu symbolicky povolil a malý král rozdal růže všem osmnáctiletým děvčatům v družině. Kočárem se poté svezl domů, kde jej čekalo převlékání do tradičního ženského kroje. "Užívá si to. Ale myslím, že nejvíc si to užije, až si bude prohlížet fotky. Teď je to takové hektické," řekla dnes ČTK maminka krále Kristýna Frantová, před jejímž domem se před průvodem shromáždilo několik set lidí, kteří sledovali zdobení královského koně.

Na královskou roli se chlapec připravoval od začátku roku, natrénovat musel především jízdu na koni. "Úlevy mi ve škole nedávali žádné. Naučit jsem se musel hlavně jízdu na koni. Nejtěžší je zvládnout udržet tu růži v puse a vydržet to horko v kroji. Je to dobrý pocit, moc jsem se na to těšil," řekl ČTK Martin Darek Franta. Na tropické teploty si Kristýna Franková nestěžovala. "V tom kroji je to taková izolačka," uvedla s úsměvem maminka krále, jehož rodina kvůli slavnosti objednávala na dnešek 2500 vdolečků, tisíc zákusků, 90 litrů vína a 60 litrů slivovice.

Oslavami žila celá obec, do nádherných pestrobarevných krojů se oblékla nejen královská družina, ale i mnozí sousedé. "Jsme jediná obec, kde se Jízda králů koná každý rok. Je to tradice už přes sto let a ani jednou se nevynechala. Lidé v dědině tím králem žijí, pořád je to nadšení, i když je to pro obyvatele někdy zátěž. Jde hlavně o to, aby v tom pokračovali mladí," řekl dnes ČTK soused královské rodiny Mirek Žižka.

Jízda králů je od listopadu 2011 zapsaná na seznam světového nehmotného kulturního dědictví UNESCO. Vlčnovská jízda je nejznámější. Na Slovácku se konají ještě v Kunovicích, Hluku a ve Skoronicích. Jediná vlčnovská se jezdí každoročně.

Jízda králů má původ ještě v pohanské době, kdy mezi sebou chlapci soutěžili při vyhánění dobytka. Nejlepší byl králem. Druhý původ tradice vidí etnografové v útěku uherského krále Matyáše Korvína před Jiřím z Poděbrad. Aby se neprozradil svým vzhledem a mluvou, oblékl se do ženského kroje a do úst si vložil růži.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2019 ČTK

Reklama

10°C

Dnes je neděle 24. března 2019

Očekáváme v 3:00 9°C

Celá předpověď