Vlády EU potvrdily mandát komise pro obchodní vyjednávání s USA

foto Nákladní loď s kontejnery v Seattlu. Na pozadí věž Space Needle. Ilustrační foto.

Lucemburk - Zástupci členských zemí Evropské unie dnes definitivně potvrdili mandát Evropské komise vyjednávat se Spojenými státy o odbourání překážek volného obchodu. Podle agentury Reuters rozhodnutí několik měsíců brzdily výhrady Francie. Unijní vlády nakonec zahájení obchodních rozhovorů s USA schválily jasnou většinou, Francie byla proti a Belgie se zdržela.

Komise za členské země EU koordinuje společnou obchodní politiku, pro nové dohody nicméně potřebuje jejich pověření. Vyjednávání s Washingtonem chce vést po dvou kolejích: jednak je cílem snížit cla na průmyslové zboží, zároveň bude usilovat o zjednodušení způsobu, kterým podniky prokazují, že jejich produkty plní normy Evropské unie či Spojených států.

Komisařka pro obchod Cecilia Malströmová v Bruselu novinářům řekla, že podobná dohoda o odstranění cel by měla evropský export do USA zvednout o osm procent, americký export do EU o procent devět. "V mandátu je také závazek posuzovat ekologické a sociální dopady dohody," poznamenala.

Od počátku přípravy na rozhovory, jimž nyní daly členské země zelenou, bylo komisi podle Malströmové jasné, že dříve s USA dojednávané Transatlantické obchodní a investiční partnerství (TTIP) je dále zmrazené. "Toto je zcela nová řada jednání. TTIP je ´u ledu´. A fakt, že je překonané, je v rozhodnutí Rady explicitně uveden," upozornila.

Jako jediná ze zemí EU zřejmě proti otevření obchodních jednání hlasovala Francie. Reuters minulý týden s odvoláním na zdroj v Elysejském paláci napsal, že důvodem nesouhlasu jsou opakované obchodní výhrůžky Washingtonu a jeho odchod od pařížské dohody o ochraně klimatu.

Spojené státy vůči unii nadále uplatňují cla na dovoz oceli ve výši 25 procent a na dovoz hliníku ve výši deseti procent, která zavedly v loňském roce. EU na tento krok zareagovala odvetnými cly na vybrané americké zboží. Na úmyslu odbourávat obchodní bariéry se loni v létě dohodli předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker a americký prezident Donald Trump. Ten tehdy slíbil, že zatím nepřistoupí k uvalení nových cel na dovoz aut z EU.

V očích unie by se nová obchodní smlouva měla týkat pouze průmyslového zboží či právě automobilů, které jsou podle agentury AFP "ultra citlivým" tématem pro Německo. USA na druhé straně chtějí vyjednávat také o širokém přístupu na unijní zemědělský trh, avšak Brusel opakovaně uvádí, že o clech a dalších bariérách v zemědělství diskutovat nebude. Na tomto bodu trvala také Francie, která naopak prosazovala jednání o opatřeních spojených s bojem proti klimatickým změnám.

"Zemědělství součástí vyjednávání nebude. Pro Evropu je to červená čára a v mandátu o tom nenajdete ani zmínku," potvrdila komisařka pro obchod. Věc podle ní při své loňské návštěvě Washingtonu probíral s americkým prezidentem Donaldem Trumpem přímo šéf Evropské komise Jean-Claude Juncker. "Jasně se dohodli, že toto součást smlouvy nebude. Některé věci, o které stála Evropa, třeba přístup k veřejným zakázkám, také vypadly," podotkla Malströmová.

EK bude moci rozhovory s Washingtonem zahájit, jakmile svůj vyjednávací mandát přijmou i Američané. Komise podle AFP doufá, že dohodu uzavře do konce svého funkčního období, tedy před 31. říjnem. Malmströmová dnes uvedla, že s americkým partnerem Robertem Lightizerem nyní dojednává termín prvního kola rozhovorů.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2020 ČTK

Reklama

3°C

Dnes je pondělí 20. ledna 2020

Očekáváme v 21:00 -1°C

Celá předpověď