Vládní výbor pro EU schválí ve středu podklady pro Fialu na páteční summit

foto Ilustrační foto - Český premiér Petr Fiala.

Praha - Vládní výbor pro Evropskou unii ve středu před zasedáním kabinetu schválí podklady pro premiéra Petra Fialu (ODS) na páteční neformální zasedání hlav států a předsedů vlád členských států EU na Pražském hradě. Pro čtvrteční pražské zasedání Evropského politického společenství (EPC) formálně podklady schvalovat nebude, protože nejde o orgán unie. O přípravě schůzky ale bude výbor také pravděpodobně diskutovat, sdělil dnes ČTK mluvčí ministra pro evropské záležitosti Mikuláše Beka (STAN) Marek Zeman.

Výbor pro EU se podílí na formulování strategických zájmů ve vztahu k členství ČR v EU, definuje české postoje k zásadním otázkám projednávaným v orgánech EU a projednává další zásadní otázky související s členstvím v EU. Schvaluje také mandáty na Evropskou radu, podklady pro Fialu na unijní summit jsou jediným oficiálním bodem středečního zasedání. Výbor se sejde poprvé v době českého předsednictví v Radě EU, které spadá na druhou polovinu tohoto roku.

"Lze očekávat, že členové vlády při příležitosti středečního jednání výboru pro EU prodiskutují také přípravu summitu EPC. Výbor pro EU nicméně formálně neschvaluje podklady pro předsedu vlády na toto zasedání, neboť EPC není orgánem EU," uvedl Zeman. ČR summit organizuje a Fiala mu bude spolu s předsedou Evropské rady Charlesem Michelem předsedat, pozváno bylo 44 zemí.

Nová platforma Evropské politické společenství se sejde poprvé. Má sloužit k politické koordinaci evropských zemí, nikoli pouze členských států Evropské unie. Cílem je podporovat politický dialog a spolupráci při řešení otázek společného zájmu k posílení bezpečnosti, stability a prosperity Evropy. S návrhem na vznik platformy přišel v květnu francouzský prezident Emmanuel Macron.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2022 ČTK

Reklama

8°C

Dnes je sobota 26. listopadu 2022

Očekáváme v 21:00 4°C

Celá předpověď