Vládní unii CDU/CSU povede do voleb Laschet, uznal rival Söder

foto Předseda Křesťanskodemokratické unie (CDU) Armin Laschet na snímku z 19. dubna 2021.

Berlín - Německou vládní unii CDU/CSU povede do zářijových parlamentních voleb šéf Křesťanskodemokratické unie (CDU) Armin Laschet, který je zároveň premiérem Severního Porýní-Vestfálska. Dnes to oznámil bavorský premiér a předseda bavorské sesterské Křesťansko-sociální unie (CSU) Markus Söder, který se o post volebního lídra s Laschetem ucházel. Laschet mezitím Söderovi poděkoval a prohlásil, že bez spolupráce obou stran nebude možné nadcházející volby vyhrát.

"Kostky jsou vrženy a kancléřským kandidátem unie bude Armin Laschet," řekl Söder. Uznal tím volbu předsednictva CDU, které se v noci na dnešek jasně vyslovilo pro Lascheta. "Arminu Laschetovi jsem telefonoval a pogratuloval mu. Řekl jsem mu, že má od nás z CSU podporu," uvedl.

Laschetovi pogratulovala i dosluhující kancléřka Angela Merkelová, která po čtyřech funkčních obdobích již unii do voleb nepovede, protože odchází z politiky. "Hodně štěstí k novému úkolu v podobě kancléřské kandidatury, milý Armine Laschete. Těším se na spolupráci v nadcházejících měsících," citoval kancléřku na twitteru její mluvčí Steffen Seibert.

Bavorský premiér a předseda bavorské sesterské Křesťansko-sociální unie (CSU) Markus Söder na snímku z 20. dubna 2021. Söder v prohlášení řekl, že sám se chtěl kancléřským kandidátem stát, ale že zároveň vždy zdůrazňoval, že se tak nestane na úkor rozkolu konzervativní unie. "Samozřejmě, že máme různé ambice, ale mou prioritou je jednota," řekl. Zmínil také, že v pondělí řekl, že konečné rozhodnutí je na CDU, která je větší sestrou CSU. CDU s výjimkou Bavorska působí v celém Německu a na spolkové úrovni s bavorskou CSU tradičně tvoří koalici.

Laschet, který s projevem vystoupil po 14:00, tedy dvě hodiny po Söderovi, bavorskému premiérovi a CSU poděkoval za to, že jejich postoj umožnil vybrat společného kandidáta. "Je to velký důkaz důvěry," řekl.

O výběru kancléřského kandidáta Laschet prohlásil, že nebyl snadný. "V posledních dnech jsme vedli velmi intenzivní a velmi otevřenou debatu," řekl. "Jsme v CDU vděční CSU za jejich otevřenost a férovost," uvedl.

Nyní je podle šéfa CDU opět čas na spolupráci. "CDU tyto volby nevyhraje bez CSU a naopak," prohlásil. Laschet také zdůraznil, že Söder bude hrát v budoucnosti Německa ústřední roli a že za ním vždy stát, pokud to bude možné.

Generální tajemník CSU Markus Blume, který během dnešního prohlášení stál po Söderově boku, označil bavorského premiéra za svého "srdečního" kandidáta. "Ale v demokracii rozhoduje většina," dodal.

Spolu s Laschetem vystoupil zase generální tajemník CDU Paul Ziemiak. "Armin Laschet je vášnivým Evropanem, umí vést a zároveň umí spojovat," řekl Ziemiak, podle kterého má šéf CDU ty nejlepší předpoklady být skvělým kancléřem.

Ziemiak také řekl, že nadcházející volby nejsou jen o vyslovení důvěry. "Jsou i o směřování země, zda ji povede levicová koalice," uvedl s odkazem na možnost, že vládní koalici by mohli sestavit Zelení společně se sociálními demokraty a liberály.

Celostátní vedení CDU se v noci na dnešek jasně vyslovilo pro Lascheta, získal 77,5 procenta hlasů předsednictva, zatímco Söder jich obdržel 22,5 procenta. Podle analytiků nyní musí unie CDU/CSU napravit škody, které na vzájemné jednotě napáchalo mocenské soupeření Lascheta se Söderem.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

20°C

Dnes je čtvrtek 23. září 2021

Očekáváme v 15:00 22°C

Celá předpověď