Vládní sekce pro vědu představuje významné badatele na Facebooku

foto Ředitel Výzkumného a výukového centra ČIIRK Vladimír Mařík.

Praha - Propagovat vědu mezi veřejností a ukázat, jak ji vidí významné osobnosti, chce nový projekt vládní sekce pro vědu a výzkum. V prosinci postupně představí deset předních vědců a také mladých úspěšných badatelů, jejichž příběhy mohou motivovat mladé lidi. Projekt má název Vědci pod mikroskopem a obsahuje deset zhruba dvacetiminutových rozhovorů, které mohou zájemci zhlédnout na facebookovém profilu Věda, výzkum, inovace.

"Záměrem projektu je přiblížit úspěchy české vědy veřejnosti. Rozhovory s jejími aktéry představují a zviditelňují nejen danou vědní oblast, ale i osobnost vědce," uvedl Radek Melichar z Kanceláře místopředsedy vlády pro vědu, výzkum a inovace. Mezi vyzpovídanými osobnostmi jsou jak šéfové výzkumných a inovačních center, tak badatelé, kteří provádějí zajímavé výzkumy v konkrétní oblasti.

V úvodním videorozhovoru se k postavení české vědy vyjadřuje Vladimír Mařík, ředitel Českého institutu informatiky, robotiky a kybernetiky při Českém vysokém učení technickém. Centrum spojuje výzkum s jeho praktickým využitím, spolupracuje s velkými podniky, jako jsou Airbus, Siemens nebo Rockwell Automation. Mařík je velkým zastáncem myšlenky, že bez napojení na světovou vědu není rozvoj možný. Velký rozvoj očekává v informatice a umělé inteligenci, zásadní průlom by podle něj mohl přijít v automatizaci programovacích procesů. Dovede si představit, že programátoři budoucnosti budou místo psaní kódu přesouvat grafické obrazce, ostatní dořeší inteligentní software.

Do projektu organizátoři vybrali například také polární bioložku z Jihočeské univerzity Marii Šabackou, která zkoumá ekosystémy na ledovcích za polárním kruhem, nebo zakladatele laboratoře syntetické biologie na Západočeské univerzitě v Plzni Daniela Georgieva.

Podle předsedy vládní rady pro výzkum Pavla Bělobrádka je cílem projektu přitáhnout k vědě mladé lidi. "Česká věda je to, co nás bude do budoucna živit. Nemáme tolik nerostného bohatství, ale máme to nejcennější, a to jsou lidské mozky," řekl Bělobrádek v upoutávce na Vědce pod mikroskopem.

Jednotlivé díly mohou zájemci zhlédnout na Facebooku, vládní sekce pro vědu a výzkum je zveřejňuje postupně ve všední dny.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2018 ČTK

Reklama

11°C

Dnes je úterý 23. října 2018

Očekáváme v 3:00 5°C

Celá předpověď