Vládní pomoc pro Čínu odletí v pondělí z Vídně

foto Hasiči naložili 13. února 2020 ve Zbirohu na Rokycansku humanitární pomoc pro Čínu kvůli epidemii koronaviru.

Praha - Oficiální česká státní pomoc pro Čínu kvůli epidemii koronaviru bude odeslána v pondělí z letiště ve Vídni, dopravu do číského města Wu-chan bude spolufinancovat Evropská unie. Novinářům to řekl ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD). Česká vláda posílá 4,5 tuny zdravotnického materiálu. Dalších zhruba pět tun materiálu se podle Petříčka podařilo získat v samostatné pomoci, kterou organizovaly kraje i další subjekty. O dopravě této další pomoci se zatím jedná, podle ministra bude odeslána samostatně a pravděpodobně vládním speciálem.

Česká vláda pošle do Číny respirátory, masky, ochranné oděvy, rukavice, roušky či dezinfekční prostředky za 3,3 milionu korun. "Nabídka byla větší, nicméně čínská strana nepotřebovala všechny prostředky, které jsme jí nabízeli," řekl ministr. Materiál pochází od českých výrobců. "Jedná se o výrobky, které byly obratem k dispozici, nemuselo se čekat na jejich dodání," uvedl Petříček. Podle něj už je pomoc shromážděna ve Zbirohu, dnes odpoledne ji hasiči dopraví do Vídně.

"Jsme velmi rád, že Česká republika umí nabídnout rychlou pomoc nejen peněžní, ale i konkrétní, věcnou, a že se v ní uplatňuje české know-how, které je v této oblasti na špičkové úrovni," řekl Petříček. Na humanitární pomoc podle něj naváže komerční nabídka českých firem, které vyrábějí zdravotnický materiál.

Video: Pomoc pro Čínu podle Petříčka odletí v pondělí z Vídně
13.02.2020, 14:00, autor: ČTK/Hynek Beran, zdroj: ČTK

Oficiální humanitární pomoc zamíří do Číny společně se státní pomocí, kterou poskytlo Rakousko, Maďarsko a Slovinsko. Ve Wu-chanu, kde epidemie koronaviru začala a později se rozšířila do celé Číny, si materiál převezme místní charitativní organizace, která zajistí jeho distribuci v nemocnicích.

Petříček také uvedl, že kromě materiální pomoci pošle Česko šest milionů korun Světové zdravotnické organizaci (WHO). Peníze budou využity v programu podpory Číny i dalších zemí postižených koronavirem a mimo jiné půjdou na výzkum a vývoj při hledání možného léku.

Z Česka zamíří do Číny také pomoc shromážděná kraji, městy nebo firmami. Prezident Miloš Zeman požádal vládu, aby pro odeslání této pomoci využila vládní speciál. Petříček uvedl, že pro tento materiál nelze použít letadlo spolufinancované EK, protože to není oficiální státní pomoc, o vyslání českého speciálu ale podle něj lze rozhodnout rychle. "Jsem rád, že kraje, soukromé společnosti a další chtějí pomoct řešit šíření koronaviru, je to v našem zájmu," řekl.

Vládní speciál by podle Petříčka mohl pomoc od krajů a soukromých subjektů dopravit do Číny koncem února nebo počátkem března. Hejtman Vysočiny Jiří Běhounek (za ČSSD) ve středu řekl, že by speciál mohl odstartovat už 18. února, Petříček ale dnes tento termín odmítl potvrdit. Upozornil na to, že je nutné dohodnout se i s čínskou stranou, kdy by se let mohl uskutečnit.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2020 ČTK

Reklama

14°C

Dnes je pondělí 28. září 2020

Očekáváme v 1:00 9°C

Celá předpověď