Vláda zřídila funkci poradce pro národní bezpečnost, obsadí ji Pojar

foto Poradce pro národní bezpečnost Tomáš Pojar na tiskové konferenci v Praze po jednání vlády, 21. prosince 2022.

Praha - Novou funkci poradce pro národní bezpečnost zřídila na svém zasedání vláda. Obsadí ji nynější poradce premiéra Tomáš Pojar, informoval na tiskové konferenci po jednání kabinetu předseda vlády Petr Fiala (ODS). S vytvořením funkce počítá vládní programové prohlášení, před dvěma týdny ho schválila i Bezpečnostní rada státu. Podle Fialy podobná funkce v Česku dlouhodobě chyběla.

Poradce bude působit při úřadu vlády a bude odpovídat premiérovi. Jeho jmenování i odvolání náleží vládě. Podle programového prohlášení vlády jde o nadresortního koordinátora pro záležitosti hybridních hrozeb, dezinformací a dalších závažných nadresortních bezpečnostních problematik. Má zajišťovat mimo jiné spolupráci zpravodajských a bezpečnostních složek a jejich efektivní postup.

Fiala řekl, že roli poradce považuje za důležitou pro budoucí zajišťování a koordinaci v oblasti bezpečnosti. "Dlouhodobě tady takováto funkce chyběla, v zahraničí je běžná a její význam vzrůstá v posledních měsících, kdy se musíme potýkat se změnami bezpečnostní situace," uvedl premiér. Pojar je podle něj zkušený diplomat, člověk s velkou kompetencí a autoritou v Česku i zahraničí.

Pojar poděkoval za důvěru premiérovi i vládě, považuje ji za důležitou pro start v nově vznikající funkci. "Bez důvěry se koordinace dělat nedá," uvedl. Je podle něj dobře, že post Česko bude mít, protože je to běžné ve většině evropských a severoamerických zemích, ale třeba i v jihovýchodní Asii.

Věří, že post umožní lepší koordinaci kroků vlády, státu a jeho institucí a bude možné lépe formulovat české zájmy a priority. "Díky tomu budeme i silnější vůči jakýmkoliv partnerům, kterým se budeme snažit tyto pozice vysvětlovat, abychom je prosadili," řekl Pojar. Z aktuálních zkušeností je podle něj zřejmé, že když mělo Česko jasné priority a stálo za nimi, dařilo se je prosazovat.

Osmačtyřicetiletý Pojar je od roku 2014 prorektorem soukromé vysoké školy CEVRO Institut, která je zaměřena mimo jiné právě i na bezpečnostní otázky. Aktuálně je podle webu dočasně uvolněný z funkce. V letech 1997 až 2005 byl výkonným ředitelem organizace Člověk v tísni. Následně pracoval jako poradce a náměstek pro bilaterální vztahy a později pro EU a bezpečnost na ministerstvu zahraničí. V letech 2010 až 2014 byl velvyslancem v Izraeli, s Fialou spolupracuje po celou dobu fungování nynější vlády.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2023 ČTK

Reklama

6°C

Dnes je úterý 28. března 2023

Očekáváme v 15:00 6°C

Celá předpověď