Vláda USA podle Trumpa zachránila životy milionů Američanů

foto Americký prezident Donald Trump na briefingu v Bílém domě ve Washingtonu (na snímku z 5. června 2020).

Washington - Hospodářský úspěch současné republikánské vlády Spojených států umožnil postavit se pandemii nemoci covid-19 a zachránit životy milionů Američanů. Dnes to na briefingu v Bílém domě prohlásil prezident Donald Trump, jenž zároveň kritizoval předchozí administrativu, která podle něj zemi na nic nepřipravila.

"Udělali jsme úžasnou věc, vybudovali jsme úžasně silné základy. Když přišla nemoc, když se objevil problém, byli jsme schopni to odříznout, zastavit to, udržet každého uvnitř, nepustit nikoho sem. Zachránili jsme miliony životů," řekl Trump. Několikrát přitom zopakoval, že se podařilo předejít smrti až 2,5 milionu Američanů.

Šéf Bílého domu rovněž prohlásil, že předchozí vláda demokratického prezidenta Baracka Obamy, jehož viceprezidentem byl Trumpův nynější volební sok Joe Biden, zemi vůbec na nic nepřipravila, a to ani po ekonomické, ani materiální stránce. Jako příklad uvedl nedostatek plicních ventilátorů, které jsou klíčové pro přežití pacientů s těžkým průběhem covidu-19. "Nechali nám prázdné skříně," řekl Trump opakovaně o Obamově vládě.

Trump rovněž kritizoval ty americké státy, které nepostupují dostatečně rychle s uvolňováním karanténních opatření. Uvedl, že si přeje, aby plošná omezení rychle skončila.

USA jsou koronavirem nejpostiženější zemí světa; nemoc covid-19 zde byla podle americké Univerzity Johnse Hopkinse potvrzena u takřka 1,9 milionu lidí, z nichž přes 108.000 komplikacím souvisejícím s infekcí podlehlo.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2020 ČTK

Reklama

25°C

Dnes je sobota 4. července 2020

Očekáváme v 17:00 26°C

Celá předpověď