Vláda umožní návštěvy ve zdravotnických zařízeních

foto Ilustrační foto - Zdravotnice odebírá vzorek 16. prosince 2020 v areálu Kroměřížské nemocnice, kde začalo testování na nemoc covid-19 prostřednictvím antigenních testů pro každého zájemce. Testování je hrazeno ze zdravotního pojištění.

Praha - Vládní opatření nově umožní návštěvy v nemocnicích. V zařízeních dlouhodobé a následné péče bude nutný negativní test na covid-19 a respirátor, řekl po dnešním jednání kabinetu novinářům ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO). V případě lůžek akutní péče budou vyžadována hygienická a protiepidemická opatření, zejména respirátory, dodal ministr.

Vládní krizové opatření aktuálně návštěvy pacientů ve zdravotnických zařízeních zakazuje. Výjimku mají návštěvy u nezletilých, pacientů s omezenou svéprávností, pacientů v hospicích a v terminálním stadiu nevyléčitelného onemocnění. Při splnění podmínek je možná i přítomnost další osoby u porodu.

V zařízeních sociálních služeb a domovech pro seniory platí aktuálně pro návštěvy podobné výjimky. Možné jsou ale také v případě, kdy návštěva absolvuje s negativním výsledkem test na covid-19, nebo nemoc prodělala v posledních třech měsících. Návštěva musí mít alespoň respirátor FFP2. "V rámci sociálních služeb došlo k prodloužení (opatření)," uvedl Blatný.

Ministr dodal, že změny se týkají zdravotnických zařízení, kde dlouhodobě návštěvy možné nebyly. "V zařízeních dlouhodobé péče je režim v podstatě stejný jako v domovech seniorů. Zjednodušeně - test a respirátor," uvedl Blatný. Je podle něj podstatné, aby návštěvy nebyly pro hospitalizované rizikem. V případě lůžek akutní péče bude nutné naplnit hygienické a protiepidemické požadavky, opět se jedná zejména o nasazení respirátoru.

Opatření o zákazu návštěv dosud platilo podobně jako další vládní restrikce do 10. ledna. Kabinet dnes prodloužil platnost svých usnesení do 22. ledna, kdy má podle stávajícího rozhodnutí skončit i nouzový stav. Kromě úprav v režimu návštěv zůstala opatření většinou ve stávající podobě.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

7°C

Dnes je středa 14. dubna 2021

Očekáváme v 5:00 1°C

Celá předpověď