Vláda schválila program COVID III a příspěvky na komerční nájmy

foto Vybrané prodejny v obchodním centru Zlaté jablko ve Zlíně zůstaly 14. března 2020 zavřené kvůli novému opatření vlády k zamezení šíření koronaviru. Potraviny, lékárny, drogerie, benzinové pumpy, obchody s potřebami pro zvířata a některé další zůstávají otevřené.

Praha - Vláda schválila úvěrový program pro firmy zasažené koronavirem COVID III. Na záruky vyčlenila 150 miliard korun, pomoc by mělo získat až 150.000 podnikatelů. Stát také přispěje na nájem podnikatelům postiženým koronavirovou krizí 50 procent v případě, že majitel nájemné o 30 procent sníží a nájemce doplatí pětinu.

Vláda schválila program COVID III, na záruky v něm je 150 miliard

Vláda schválila úvěrový program pro živnostníky a firmy zasažené koronavirem COVID III. Kabinet na záruky vyčlenil 150 miliard korun, Českomoravská záruční a rozvojová banka (ČMZRB) tak bude moci ručit za půjčky až 500 miliard korun. Po jednání vlády to dnes uvedl vicepremiér a ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO). Podporu by mohlo získat až 150.000 podnikatelů.

Živnostníci a podniky do 250 zaměstnanců budou mít nárok na záruku až 90 procent, firmy s více pracovníky, maximálně ale 500, získají záruku do 80 procent. Délka ručení bude tři roky. Maximální výše úvěru bude 50 milionů korun. Z programu bude možné podle šéfů komerčních bank úvěry čerpat do týdne či 14 dnů.

ČMZRB musí nyní vypsat výzvu. Podle Havlíčka tak učiní dnes večer nebo v úterý ráno. Do ní se mohou hlásit komerční banky, spořitelní a úvěrní družstva, se kterými následně ČMZRB bude podepisovat smlouvy. Podnikatelé žádost o úvěr budou vyřizovat už jen výhradně ve své bance. Podle dřívějších informací by se žadatelé měli připravit na úhradu poplatků za žádost o půjčku. "Stát dává hlavní benefit v 90procentní záruce a jiný benefit státu tam není. Jinými slovy o tom rozhoduje trh," řekl Havlíček.

Úvěry budou poskytovány pouze na provozní výdaje. Nesmějí být vynaloženy na refinancování dříve uzavřených smluv o jiném dluhovém financování. Splatit úvěr nebude možné dříve než po 1. lednu příštího roku. Firmy musejí podle vládních materiálů souhlasit se zveřejněním skutečného majitele.

Díky tomu, že žádosti budou schvalovat pouze komerční banky, proces bude podle Havlíčka rychlý a flexibilní. Stát však podle něj nemůže zaručit, že všechny úvěry budou schváleny. Úspěšnost by podle něj měla být vyšší než u COVID II, kde se pohybuje mezi 50 a 70 procenty.

COVID III navazuje na programy COVID I a COVID II. Hlavní město umožnilo pražským podnikatelům čerpat úvěry v programu COVID Praha. ČMZRB do 14. května v těchto programech schválila podporu pro zhruba 1500 podnikatelů za více než deset miliard korun. Nejčastěji pomoc míří do maloobchodu a velkoobchodu, zpracovatelského průmyslu a provozovatelům ubytovacích a stravovacích služeb. Více než dvě třetiny pomoci čerpají živnostníci a firmy s méně než 50 zaměstnanci.

Stát přispěje 50 procent na komerční nájmy

Stát přispěje na komerční nájem podnikatelům zasaženým koronavirovou krizí 50 procent v případě, že ho majitel o 30 procent sníží a nájemce doplatí pětinu. Podpora do maximální výše deset milionů korun se bude vztahovat na duben, květen a červen. Nájemci, kteří nájem platí veřejnému subjektu, dostanou rovnou podporu 80 procent. Program COVID nájemné dnes schválila vláda. Ministerstvo průmyslu a obchodu ho začne okamžitě připravovat, vyčlenilo na něj 100 pracovníků. Po jednání kabinetu to řekl vicepremiér Karel Havlíček (za ANO). Ze státního rozpočtu se na tuto úlevu podle něj vydá do pěti miliard korun.

Program má pomoci podnikatelům, kteří museli kvůli opatřením vlády proti šíření koronaviru zavřít své provozy. Nájemní smlouvy na tyto prostory musely být uzavřeny před 12. březnem, kdy byl vyhlášen nouzový stav. Podporu budou moci čerpat i ti podnikatelé, kteří fungovali v omezeném provozu, prodávali přes výdejní okénka, rozvoz nebo e-shop. Na výdaje za nájem nemohou živnostníci a firmy čerpat jinou podporu.

COVID nájemné nebudou moci využít ani podnikatelé, kterým prostor pronajímá spřízněná osoba. "Nemůže se jednat třeba o spřátelené subjekty ve smyslu právnických vazeb, ve smyslu statutárních vazeb, nemůže se jednat o firmu, která je přímo či nepřímo ovládána, anebo osobu, která má k tomu příjemci nějaký finanční podíl, případně je to osoba, která má nějaký významnější vliv na ten podíl u příjemce, nemůže se jednat ani o sesterské subjekty," vyjmenoval Havlíček.

U žádosti o dotaci budou muset podnikatelé podle vládních materiálů předložit doklad o uhrazeném nájmu za leden a únor, případně předchozí měsíce, doklad potvrzující zaplacení poloviny nájemného a doklad o úhradě DPH ze 70 procent nájemného za období od 1. dubna do dne podání žádosti o poskytnutí podpory.

Havlíček dříve uvedl, že zájem o dotaci by mohlo mít 150.000 až 200.000 podnikatelů.

Asociace nákupních center vítá, že vláda vyslyšela její návrh a nájemcům budou moci společně pomoci. A to i přesto, že nákupní centra podle ní na rozdíl od obchodníků nesou dlouhodobá rizika. "Naší snahou je dlouhodobý rozvoj celého sektoru maloobchodu, proto jsme se rozhodli obchodníky podpořit a hodláme v tom pokračovat i nadále," uvedl předseda českého výboru Asociace nákupních center Jan Kubíček.

Havlíček už měl dříve vyjednánu podporu, kdy by se stát na nájmu podílel z jedné třetiny. V takovém případě by za opatření stát zaplatil zhruba tři miliardy korun.

Na ošetřovné pro OSVČ vláda vyčlenila 2,5 miliardy korun

Na ošetřovné pro osoby samostatně výdělečně činné (OSVČ) vláda z rozpočtu schválila vyčlenit 2,5 miliardy korun. O program je totiž větší zájem než kabinet původně očekával. Každý měsíc má zájem ošetřovné až 70.000 podnikatelů. Na tiskové konferenci po jednání vlády to uvedl ministr Havlíček. Většina žádostí je podle něj již vyřízena.

Na dotaci mají nárok OSVČ, které se kvůli zavřeným školám starají o děti do 13 let. Požádat o ni mohou i rodiče starších školáků s postižením či lidé, kteří se po zastavení provozu sociálních služeb starají o starší či handicapované členy rodiny. OSVČ tak získaly stejnou podporu, která náleží za běžných okolností jen zaměstnancům. Dotace se proplácejí od 12. března, přičemž podpora se plánuje nejdéle do konce června.

Vláda od dubna schválila zvýšení částky z 424 na 500 korun za den. Zaměstnancům bylo ošetřovné zvýšeno také od dubna ze 60 na 80 procent základu příjmu.

Kvůli koronavirové epidemii jsou od 11. března zavřené školy. Provoz byl zastaven také ve většině mateřských škol, kde se ale postupně obnovuje. Žáci prvních stupňů se budou moci do škol vrátit od 25. května. V jedné skupině by nemělo být víc než 15 žáků. Osobní účast ve školách ale nebude pro děti povinná. Na ošetřovné by podle ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (za ANO) měli mít nárok všichni rodiče, kteří se rozhodnou děti do školy neposlat.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

0°C

Dnes je pondělí 25. ledna 2021

Očekáváme v 23:00 -3°C

Celá předpověď