Vláda schválila prodloužení kompenzačního bonusu i na květen

foto Opravář obuvi. Ilustrační foto.

Praha - Kompenzační bonus až 1000 korun denně pro podnikatele, společníky malých firem nebo pracovníky na dohodu zasažené vládními omezeními a dopady pandemie se bude vyplácet i za květen. Na návrh ministryně financí Aleny Schillerové (za ANO) to schválila vláda. Schillerová na twitteru uvedla, že finanční zprávě nic nebrání začít zkraje příštího týdne přijímat žádosti. Vláda také prodloužila podpůrné programy COVID 2021 a Nepokryté náklady, uvedl ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO).

Kompenzační bonus vyplácí finanční správa na základě zákona, který zvýšil příspěvek z 500 na 1000 korun denně pro podnikatele nebo společníky malých firem. Pracovníkům na dohodu zůstává příspěvek 500 Kč denně. Bonus již není navázaný na nouzový stav a podpora je zaměřená na firmy a podnikatele, u kterých klesly v rozhodném období tržby o 50 a více procent.

V současnosti finanční správa přijímá žádosti za březen a duben. V pondělí byl poslední termín pro podání žádosti týkající se příspěvku za únor. "Na vládě jsem právě schválili prodloužení kompenzačního bonusu na květen. Nic už tak nebrání finanční správě zkraje příštího týdne přijímat žádosti. To znamená dalších až 31.000 korun pro zasažené podnikatele a dohodáře," uvedla Schillerová.

Ministryně po jednání vlády řekla, že úřad připraví nový aktualizovaný formulář. "Rozhodným srovnávacím obdobím bude duben 2021, který se bude srovnávat s průměrem leden, únor, březen 2020, nebo 2019," řekla Schillerová. Kabinet podle ní reaguje na to, že se opatření proti covidu-19 rozvolňují postupně.

"Kabinet současně schválil čerpání až do 5,76 miliardy z vládní rozpočtové rezervy na kompenzace pro obce za čtyři kompenzační období. Tato částka bude obcím vyplácena do 80 procent jejich podílu ze sdílených daní na té části, která je vyplacena na kompenzacích," doplnila Schillerová.

Pro prodloužení bonusu již není nutné proti minulosti přijímat novelu zákona, vláda tak může učinit jen svým nařízením. Do pondělí finanční správa vyplatila u nového kompenzačního bonusu pro podnikatele, společníky malých firem nebo pracovníky na dohodu 328.347 žádostí za osm miliard korun.

Vláda podle Havlíčka prodloužila programy COVID 2021 a Nepokryté náklady

Podpůrný program COVID 2021 vláda prodloužila do 9. května, COVID Nepokryté náklady do 31. května. Na tiskové konferenci po jednání vlády to řekl ministr Havlíček. Zatím se dotace z těchto programů týkaly jen prvních tří měsíců letošního roku.

Z dotačního titulu COVID 2021 mohou podnikatelé získat 500 korun na zaměstnance a den za období od 11. ledna do 31. března. Minimální příspěvek činí 1500 korun. Ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO), které program připravilo, podle Havlíčka zatím stále čeká na notifikaci Evropské komise, aby mohlo pomoc začít vyplácet. Mělo by ji dostat nejpozději v pátek, řekl. Podnikatelé, kteří mají nyní zažádáno o dotaci do 31. března, si jedním úkonem žádost prodlouží do 9. května.

Podle Havlíčkova náměstka pro digitalizaci a inovace Petra Očka resort podporu za duben a květen k dosud podaným žádostem automaticky připočítá. Podnikatelům vše pošle ke kontrole a potvrzení. Termín byl podle Havlíčka určen s ohledem na to, že od 10. května smí otevřít zbytek maloobchodu a služeb.

Prostřednictvím COVID Nepokryté náklady stát poskytuje dotaci 60 procent nákladů, podniky s majetkovou účastí státu nebo územního samosprávného celku mají nárok na 40 procent. Maximální výše podpory je 40 milionů korun. Jeden žadatel může čerpat pomoc až do deseti milionů eur (asi 260 mil. Kč) z veřejné podpory. Pomoc se týká období 1. ledna až 31. března. Vzhledem k tomu, že podporu z tohoto programu MPO už vyplácí, novou výzvu za dobu 1. dubna až 31. května vypíše podle Havlíčka začátkem června.

Podmínky pro další období se podle Havlíčka nemění. Podnikatelé tak budou muset prokázat propad tržeb alespoň o 50 procent v porovnání s loňským, nebo předloňským rokem.

Programy nelze kombinovat s kompenzačním bonusem pro živnostníky, najednou ani nelze čerpat pomoc z obou programů. Bude ale možné, aby podnikatelé využili program COVID 2021 do 9. května a následně požádali o podporu z COVID Nepokryté náklady do 31. května. Bude jim pouze odečtených devět dnů, za které získali peníze z COVID 2021.

MPO v programu COVID 2021 od 12. dubna zatím přijalo 11.378 žádostí za zhruba 3,2 miliardy korun. U COVID Nepokryté náklady eviduje od 19. dubna 869 podaných žádostí v objemu 872,8 milionu korun. Na každý z těchto dotačních titulů je vyčleněno šest miliard korun.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

17°C

Dnes je sobota 12. června 2021

Očekáváme v 1:00 15°C

Celá předpověď