Vláda schválila Opatu do čela generálního štábu, nahradí Bečváře

foto Generál Aleš Opata.

Praha - Vláda v demisi podpořila návrh, aby se generálporučík Aleš Opata stal od května novým náčelníkem generálního štábu. Ve funkci má na návrh ministryně obrany Karly Šlechtové (za ANO) nahradit Josefa Bečváře. Výměnu v čele armády projednal i sněmovní výbor pro obranu. Nikdo z poslanců ve výboru neměl proti změně v čele generálního štábu výhrady, jeho výběr uvítali. Šlechtová nominaci minulý týden projednala také s prezidentem Milošem Zemanem, který podle ní výběr přivítal. Jmenování na návrh vlády podepisuje prezident. Stanovisko poslanců je jen doporučující, projednání ve výboru vyžaduje zákon.

Opata by se měl funkce podle návrhu ujmout na začátku května. Již dříve Šlechtová uvedla, že jeho prvním úkolem bude reorganizace velení české armády. Dnes výboru řekla, že podrobné plány by chtěla poslancům sdělit na začátku května, až nastane změna v čele armády. Odůvodnila to ohledy na končícího náčelníka generálního štábu Bečváře.

Novinářům po skončení jednání výboru Šlechtová řekla, že pokud jde o Opatu, očekávání má veliká. Podotkla, že se shodli třeba na potřebě dotažení nového systému velení a řízení armády. Intenzivně se chtějí zabývat také způsobem komunikace při zadávání veřejných zakázek a strategické zakázky chtějí společně předem konzultovat. Oba označili za prioritu vojáky.

Opata poznamenal, že koncepční materiály ministerstva obrany a armády jsou v NATO hodnoceny "v první desítce". "Takže ten základ k tomu, abychom pokračovali, máme," podotkl. Prioritou armády v otázce zakázek podle něj je jednoznačně přezbrojení 7. mechanizované brigády, tedy především výměna jejích bojových vozidel pěchoty. Za důležitou označil taktickou výstroj vojáků, tedy balistickou ochranu, zbraně či zbraňové systémy. Její zajištění pokládá za "vždy bolavou věc", protože se v současné době velmi rychle a dynamicky vyvíjí a zlepšuje.

Bečvářovi mělo působení v armádě skončit loni, bývalý ministr obrany Martin Stropnický (ANO) mu závazek prodloužil do poloviny letošního roku. Bečvář požádal o další prodloužení do konce roku, Šlechtová ale jeho žádost nepodpořila. Funkce náčelníka generálního štábu se Bečvář ujal na začátku května 2015. V armádě by měl skončit na konci června.

Třiapadeástiletý Opata je vojákem 31 let. Postupně prošel řadou funkcí od velitele tankové čety, velitele praporu, velitele 4. brigády rychlého nasazení až po ředitele sekce na generálním štábu a zástupce náčelníka. V letech 2014 až 2017 byl národním vojenským představitelem na vrchním velitelství spojeneckých sil v Evropě.

Bečvář dnes svému nástupci pogratuloval. "Generálporučík Aleš Opata bezesporu patřil mezi hlavní kandidáty na post náčelníka generálního štábu. Jsem přesvědčen, že bude v této funkci působit se stejně vysokým nasazením jako na dosavadních pozicích. Přeji mu, aby plánovaná reorganizace generálního štábu a další stanovené úkoly přispěly k rozvoji a posilování schopností armády," uvedl na stránkách armády.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2018 ČTK

Reklama

28°C

Dnes je čtvrtek 20. září 2018

Očekáváme v 11:00 25°C

Celá předpověď