Vláda schválila na digitalizaci příští rok 2,5 miliardy Kč

foto Kabely, internet, připojení, počítače - ilustrační foto.

Praha - Prioritní záměry digitalizace státu si příští rok vyžádají 2,47 miliardy korun. Část by měly pokrýt peníze Evropské unie. Vyplývá to z implementačních plánů programu Digitální Česko pro období 2020-2021, které dnes schválila vláda. Na tiskové konferenci po jednání vlády o tom informoval premiér Andrej Babiš (ANO). Celkové náklady na priority Digitálního Česka se odhadují do deseti miliard korun. Vláda usiluje o jejich spolufinancování z evropských fondů. Ty by mohly přispět na všechny záměry řádově až 20 miliardami korun.

Schválené peníze podle premiéra půjdou nad rámce rozpočtů jednotlivých úřadů. "Priority směřují do služeb digitalizace služeb státu tak, aby občan byl schopný vyřídit maximum svých záležitostí bez nutnosti navštívit úřad," uvedl Babiš.

Katalog cílů a záměrů programu Digitální Česko obsahuje 908 záměrů. Pokrývají 17 hlavních cílů a 125 dílčích cílů Digitálního Česka. Z aktualizované databáze záměrů byly následně ve spolupráci ministerstev s Radou vlády pro informační společnost vytvořeny implementační plány.

Program Digitální Česko má zajistit dlouhodobou prosperitu České republiky v prostředí digitální revoluce. Je v souladu s klíčovými legislativními změnami v digitalizaci veřejné správy, zejména zákonem o právu na digitální službu, digitalizací stavebního řízení, tvorbou digitálních technických map krajů nebo využitím bankovní elektronické identifikace.

Vládní strategie Digitální Česko mimo jiné počítá s internetem v každé domácnosti o rychlosti alespoň 30 Mbit/s. Polovina Čechů má mít 100 Mbit/s.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

11°C

Dnes je pátek 22. ledna 2021

Očekáváme v 5:00 3°C

Celá předpověď