Vláda SAE startuje novou digitální transformaci

foto Arab u počítače - ilustrační foto.

Opatření vlády Spojených arabských emirátů (SAE), která staví technologii do čela plánu oživení ekonomiky země po koronavirové krizi, poskytnou podle odborníků pevné základy pro budoucnost. Zatímco covid-19 zrychlil přechod na digitální platformy, zásadní reorganizace kabinetu má zvýšit rychlost rozhodování, píše deník Arabian Business.

Před pár dny nastaly radikální změny ve složení kabinetu SAE, včetně sloučení několika ministerstev. Uzavřeno má být 50 procent servisních center, která se během dvou let mají změnit na digitální platformy. Tento krok je součástí Přípravy SAE na období po covidu-19, o níž se za účasti stovky vládních úředníků, mezinárodních odborníků a výzkumných pracovníků jednalo už v květnu.

Pokud má pandemie covid-19 nějaká pozitiva, je to přijetí technologií. Od nakupování přes internet po úspěch aplikací, jako jsou Zoom, Microsoft Teams a Google Hangouts, které pomáhají s online učením, stejně jako s pokračováním obchodních aktivit. "Konkrétně krize covid-19 ukázala, jak digitální technologie umožňují podnikům udržet obchodování. Digitální tržiště, jako je Amazon, umožnila maloobchodu pokračovat v prodeji spotřebitelům, zatímco komunikační platformy umožnily podnikům a jednotlivcům zůstat v kontaktu a zajistily jim minimální narušení práce i vzdělávání,“ uvedla Diane Mullenexová ze společnosti Pinsent Masons Middle East.

Ekonomiky zemí Perského zálivu poznamenaly dvě pohromy najednou – propad cen ropy a koronavirová krize. Volný pád hospodářství přibrzdilo osekání nákladů. Podle studie digitální vyspělosti IMD World Digital Competitiveness Ranking 2019 je SAE v arabském regionu na prvním místě a celosvětově na 12. V sekci hodnotící prostředí pro rozvoj technologií se země umístila na příčce druhé; v hodnocení know-how nezbytnému k objevování, porozumění a budování nových technologií byly SAE 35. V pořadíúrovně připravenosti země využívat digitální transformaci byly emiráty deváté.

Jak uvedl Rudolph Lohmeyer ze společnosti Kearney Middle East, digitální aspekt je zásadní. V novém světě, v němž se nacházíme, je vyžadována agilita celé společnosti na „buněčné“ úrovni – přesahující a propojující instituce a občany. Naštěstí nyní umožňuje rychlý pokrok řada technologií a politických inovací. "V souvislosti s covidem-19 udělaly SAE velmi důrazný první krok, a nyní je čas na akceleraci. Můžeme jen doufat, že ostatní země se dívají a učí se,“ řekl.

Kabinet letos připravuje národní strategii na příštích 50 let. "Zefektivněním struktury vlády a urychlením digitální transformace SAE budují institucionální mrštnost, která je potřebná k soustavné adaptaci na změny, výzvy a v neposlední řadě na příležitosti, které tyto dekády přinesou," dodal Lohmeyer .

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2023 ČTK

Reklama

13°C

Dnes je čtvrtek 30. března 2023

Očekáváme v 21:00 9°C

Celá předpověď