Vláda rozhodla o zrušení Úřadu pro přístup k dopravní infrastruktuře

foto Ministr dopravy Martin Kupka (ODS) na tiskové konferenci po jednání vlády v Praze, 22. února 2023.

Praha - Vláda dnes rozhodla o zrušení Úřadu pro přístup k dopravní infrastruktuře (ÚPDI). Jeho agenda přejde ke konci roku pod Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS), řekl novinářům po jednání kabinetu ministr dopravy Martin Kupka (ODS). Podle něj je to úsporné opatření, které by mělo snížit státní byrokracii.

ÚPDI řeší spory mezi dopravci na železnici nebo leteckými firmami na pražském letišti. Podle Kupky je ale v jiných zemích běžné, že tato oblast připadá tamním antimonopolním úřadům. Ministr ubezpečil, že se agenda ÚDPI neruší, pouze ji převezme větší respektovaný úřad.

"Jsem přesvědčený, že to bude znamenat větší efektivitu, finanční úspory a snížení počtu úřadů, které v České republice máme," řekl Kupka. S předsedou ÚOHS Petrem Mlsnou už o spojení úřadů jednal.

ÚPDI vznikl před šesti lety v reakci na otevření železničního trhu. Jeho úkolem bylo hlídat rovný přístup při přidělování kapacity dopravcům na přeplněných železničních tratích či posuzovat případnou ochranu spojů objednaných a financovaných z veřejných peněz proti komerčním linkám. Na starosti měl také nediskriminační přístup k letecké infrastruktuře.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2023 ČTK

Reklama

20°C

Dnes je pondělí 5. června 2023

Očekáváme v 21:00 14°C

Celá předpověď