Vláda projednala armádní zakázky za více než 3,5 miliardy korun

foto Ilustrační foto - L-159 Alca, 26. července 2022, Čáslav, letiště.

Praha - O servis letounů L-159 se české armádě bude nadále starat jejich výrobce Aero Vodochody. Do roku 2029 firmě ministerstvo obrany zaplatí asi 2,3 miliardy korun bez DPH, informoval vládu resort. Vláda ve středu dostala informaci také o nákupu radiostanic a kryptografických prostředků ze Spojených států za asi 1,2 miliardy korun. Za projektovou dokumentaci na administrativně-technický areál, ve kterém budou moci být zpracovávány přísně tajné dokumenty, obrana zaplatí 140 milionů korun. ČTK to sdělilo tiskové oddělení ministerstva obrany.

Ministerstvo obrany se s Aerem Vodochody domluvilo na pozáruční servisní podpoře 24 letounů L-159, které armáda provozuje. V letech 2023 až 2029 ministerstvo za servis zaplatí podle předpokladu asi 2,3 miliardy korun bez DPH. "Pozáruční servis je nezbytný pro zajištění nepřetržitého výcviku pilotů a k podstatnému zvýšení jejich bezpečnosti při výcviku nebo v bojových podmínkách," uvedlo ministerstvo.

Podle úřadu je Aero Vodochody jedinou společností, která je oprávněná L-159 opravovat. "Hodnota zakázky byla posouzena soudním znalcem se závěrem, že se jedná o cenu v místě a čase obvyklou," dodalo ministerstvo. Společnosti českého obranného průmyslu budou do servisu zapojeny z více než 50 procent.

Vláda dnes zároveň dostala informaci o nákupu radiostanic a kryptografických prostředků kategorie CCI (Controlled Cryptographic Item). "Zařízení jsou určena do systému taktických radiových komunikací pro velení a řízení Armády ČR," uvedlo ministerstvo. Stát budou asi 1,2 miliardy korun bez DPH a pořízeny budou prostřednictvím americké vlády a jejího programu Foreign Military Sales. Ministerstvo poznamenalo, že jde o jediný možný způsob pořízení vojenského materiálu z USA. "Pořizované radiostanice a kryptografické prostředky zabezpečí hlasové a širokopásmové datové spojení jednotek při různých činnostech jak v zahraničních operacích, tak na území ČR," dodalo ministerstvo.

Další zakázkou, se kterou byla vláda seznámena, je zpracování projektové dokumentace na nový administrativně-technický areál, kde bude možné zpracovávat citlivé informace až do stupně utajení v kategorii přísně tajné. Jeho cena bude 140,5 milionu korun a zpracuje ji společnost Intar. "Dokumentace by měla být hotová do konce roku 2024, v letech 2025 až 2028 by měla proběhnout stavba," uvedl úřad. Místo stavby nespecifikoval.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2023 ČTK

Reklama

3°C

Dnes je sobota 4. února 2023

Očekáváme v 21:00 -1°C

Celá předpověď