Vláda prodloužila zákaz návštěv v nemocnicích a domovech seniorů

foto Dům pro seniory Jablonecké Paseky v Jablonci nad Nisou na snímku z 20. října 2020. Zařízení má problémy s epidemií koronaviru, nakaženi jsou klienti i zaměstnanci.

Praha - Zákaz návštěv v nemocnicích, léčebnách a v domovech pro seniory, postižené či lidi s demencí se prodlouží. Trvat by měl do 3. listopadu, kdy má v Česku skončit nouzový stav. Rozhodla o tom dnes na mimořádném jednání vláda, informovala Strakova akademie na twitteru. Návštěvy vláda zakázala od 9. října kvůli šíření covidu-19 původně na dva týdny. Opatření tak mělo skončit v neděli o půlnoci.

"Je zásadní, abychom ochránili lidi starší, hlavně lidi v domovech seniorů," řekl dnes novinářům premiér Andrej Babiš (ANO). Podle něj zařízení už dřív dostala pokyny a je nutné, aby se postup dodržoval.

V září statistici zaznamenali 2004 nových nakažených nad 75 let, kteří tvořili 4,3 procenta případů. Za první dva říjnové týdny jich bylo 4399, tedy 6,4 procenta případů. Podle dosavadních informací se nákaza objevila ve více než stovce zařízení sociálních služeb u více než 2000 jejich obyvatel. Přibývá také nakažených pečovatelů. Roste i počet lékařů a sester s covidem.

Zákaz návštěv v nemocnicích se podle nařízení netýká nemocných dětí, pacientů s omezenou svéprávností či nevyléčitelně nemocných a umírajících. Za určitých podmínek je podle předpisu možná i přítomnost otců u porodu. V domovech sociální péče jsou pak návštěvy přípustné u dětí, postižených či klientů, u kterých to vyžaduje jejich psychický stav.

Podle poslední ročenky fungovalo loni v Česku 524 domovů pro seniory s 36.700 místy, 349 domovů pro pacienty s demencemi s 20.900 místy či 204 domovů pro postižené s 11.900 místy. Vláda jim nařídila vyčlenit od této středy oddělené prostory pro klienty s covidem. Vymezené místo, lůžka i personál má vedení zajistit podle potřeby. Pracovníci, kteří se starají o nakažené, by se neměli potkávat s ostatními kolegy a obyvateli zařízení, pokud to bude možné. Dodržovat se mají hygienická opatření, sledovat se má zdravotní stav klientů.

Ministr zdravotnictví Roman Prymula (za ANO) už dřív řekl, že jeho úřad připraví strategii ochrany seniorů. Původně ji měl vládě předložit toto pondělí. Po pondělním vládním zasedání ale na tiskové konferenci sdělil, že materiál kabinetu nedal. Uvedl, že ale představil model postupu, který vychází z březnového nastavení. Podobu neupřesnil.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

15°C

Dnes je úterý 18. května 2021

Očekáváme v 7:00 10°C

Celá předpověď