Vláda přístup k digitální knihovně v pondělí přerušila

foto Knihovna - ilustrační foto.

Praha - Vláda v pondělí přerušila projednání přístupu k digitalizovaným dokumentům vybraných knihoven do konce června. Na dotaz ČTK to dnes uvedla mluvčí ministerstva kultury Michaela Lagronová. V pondělí večer přitom ministr průmyslu Karel Havlíček (za ANO) o tomto bodu jednání vlády mluvil jako o projednaném. Zdarma přístup k Národní digitální knihovně má sloužit jako částečná náhrada omezení služeb knihoven v době pandemie koronaviru. Mluvčí MK ale uvedla, že resort kultury přístup považuje za připravený, příslušná licence byla uzavřena a studenti, učitelé či vědci mohou dokumenty používat.

Ministr kultury Lubomír Zaorálek (ČSSD) se před dvěma týdny dohodl s předsedou Svazu knihkupců a nakladatelů Martinem Vopěnkou na uzavření licenční smlouvy, která přístup k digitální knihovna umožňuje. Stát nakladatelům zaplatí náhradu 80 milionů korun za neprodané knihy, které budou díky této dohodě dostupné on-line.

Dohoda umožňuje studentům a pedagogům i vědeckým pracovníkům přístup k digitalizovaným knihovním fondům on-line. Zobrazené dokumenty lze pouze číst, nelze zhotovit tištěnou nebo digitální kopii a není možné stahování. Autor nebo jiný nositel autorských práv může požádat o vyřazení svých děl z této služby.

Vopěnka ale říká, že z dlouhodobého hlediska není otevření digitálních knihoven udržitelné, protože by podle něj deformovalo tržní prostředí a znemožnilo vznik komerčních digitálních databází. Do budoucna je proto třeba, aby stát školám poskytoval každoročně peníze na nákup multilicencí komerčních databází pro své studenty.

Knihovní fondy byly pro studenty vysokých škol přístupné on-line při loňské jarní vlně a pak od podzimu. Umožňovala to dohoda Národní knihovny a kolektivních správců autorských práv.

Podle informací ČTK svaz podmiňoval svůj souhlas k přístupu digitalizovaných knihovních fondů vysokým školám souhlasem vlády s možností poskytovat vouchery, respektive s uvolněním peněz na ně. S vouchery přišel svaz opakovaně, naposledy loni v červnu, kdy navrhoval, aby každý žák základní a střední školy dostal jednorázový voucher na nákup knihy za 300 korun v kamenném knihkupectví. Tím by se podle svazu podpořil prodej knih.

Knihovny se v Česku uzavřely kvůli opatřením proti šíření koronaviru opět 18. prosince, předtím fungovaly dva týdny. Zavřené byly i v první vlně pandemie, a to od 11. března do 27. dubna. Většina knihoven své služby nyní poskytuje on-line.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

13°C

Dnes je středa 3. března 2021

Očekáváme v 23:00 5°C

Celá předpověď