Odložení voleb na Teplicku vláda předloží ke schválení Sněmovně

foto Budova Nejvyššího správního soudu (NSS) v Brně.

Brno - Ministerstvo vnitra připraví odklad doplňovacích voleb do Senátu na Teplicku speciálním zákonem. ČTK to sdělil ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD). Postup se odvíjí od rozhodnutí Nejvyššího správní soudu, který podle Hamáčka trvá na zužujícím výkladu ústavního zákona. Soud dnes konstatoval, že když vláda volby odložila kvůli epidemii koronaviru bez souhlasu Sněmovny, jednala mimo svou pravomoc.

"Nejvyšší správní soud nepodezírá vládu ze zlého úmyslu, ale konstatuje, ze nemůže připustit, aby se v důsledku nouzového stavu omezovaly volby," uvedl ministr vnitra, pod něhož organizace voleb spadá. Soud podle něho trvá na zužujícím výkladu ústavního zákona o bezpečnosti České republiky, že prodlužování volebního období se musí vztahovat i na doplňovací volby do Senátu, nikoliv jenom na volby v řádném termínu.

"S úřadem vlády jsme se dohodli, ze uděláme odklad speciálním zákonem," uzavřel Hamáček.

První kolo doplňovacích voleb na Teplicku bylo v plánu 27. a 28. března, druhé se mělo konat 3. a 4. dubna. Volby byly vyhlášeny po úmrtí předsedy Senátu Jaroslava Kubery (ODS). Vítěz se ujme mandátu na zbytek volebního období, tedy asi na čtyři roky. Nový termín voleb není jasný. Vládní usnesení předpokládá, že termín stanoví prezident republiky. I to je však podle NSS sporné. Volební zákon tuto specifickou situaci neupravuje.

Ve čtvrtek odpoledne bude o záležitosti jednat stálá sněmovní komise pro ústavu. "Určitě najdeme cestu, jak Poslanecká sněmovna ve spolupráci s ministerstvem vnitra uvede situaci do souladu s ústavou," uvedla na twitteru její předsedkyně Kateřina Valachová (ČSSD).

Podle senátora ODS Martina Červíčka je zrušení doplňovacích senátních voleb na Teplicku dalším zmatečným rozhodnutím vlády. "Měla nechat posoudit Poslaneckou sněmovnu, zda je odložení voleb nutné například kvůli očekávání, že by ve volební místnosti bylo najednou více lidí než v kterémkoliv supermarketu, kterých jsou po celé republice otevřené stovky. Vláda by měla začít postupovat koncepčněji a konzultovat své kroky především s parlamentem a brát ohled i na stanoviska opozice," uvedl v tiskové zprávě.

Vláda při odložení voleb na Teplicku jednala mimo svou pravomoc

Když vláda kvůli šíření nového typu koronaviru a souvisejícímu omezení pohybu odložila doplňovací senátní volby na Teplicku, jednala mimo svou pravomoc, míní Nejvyšší správní soud (NSS). Postup pro nouzový stav upravuje zákon o bezpečnosti České republiky. Vláda měla podle NSS předložit Parlamentu zákon o odložení voleb.

"Chránit je třeba nejen zdraví, životy a hospodářství, ale i demokratický ústavní a právní stát," stojí v rozhodnutí NSS, které je dostupné v jeho internetové databázi. Vládní usnesení označuje za akt, který je nutné považovat za "natolik vadný, až je nicotný".

"Jistě nelze uvažovat o tom, že by normativní podmínky výkonu ústavní pravomoci prezidenta republiky mohla zakládat vláda pouhým usnesením, které ani není právním předpisem," konstatoval NSS.

Právní názor specializovaného volebního senátu NSS je součástí usnesení, které se primárně týká návrhu vlády na pozastavení činnosti politického hnutí List Jaromíra Soukupa. Soud řízení přerušil, protože standardně nemůže rozhodovat o návrzích směřujících proti politickým stranám v obdobích kolem voleb. Vzhledem k tomu, že není jasné, co nyní s volbami na Teplicku bude, přerušil řízení na neurčito.

O senátorské křeslo se na Teplicku ucházelo deset lidí. Patří k nim primátor Teplic Hynek Hanza (ODS) nebo hejtman Ústeckého kraje Oldřich Bubeníček (KSČM). Kandidátka hnutí STAN Jana Syslová ještě před rozhodnutím vlády vyzvala další uchazeče, aby kandidaturu stáhli s cílem volby odložit.

Vnitro informovalo, že i přes odklad zůstávají všechny úkony učiněné v souvislosti s konáním voleb v platnosti. Jde například o registraci kandidátů nebo jmenování členů okrskových volebních komisí.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

1°C

Dnes je pondělí 18. ledna 2021

Očekáváme v 1:00 1°C

Celá předpověď