Vláda podle Babiše nechystá kvůli covidu-19 kompletní uzávěry

foto Premiér Andrej Babiš.

Lednice (Břeclavsko) - Vláda kvůli covidu-19 nechystá tzv. lockdown a nebude zavírat školy, řekl po dnešním jednání s předsedy vlád Slovenska a Rakouska na zámku v Lednici novinářům premiér Andrej Babiš (ANO). Kabinet se podle něj poučil z loňského léta a hygienici situaci sledují, uvedl Babiš. Předsedové vlád shodně vyloučili, že by v případě zhoršení epidemické situace jejich země zvažovaly uzavření hranic.

Pandemie byla jedním z témat jednání Slavkovského formátu se slovenským premiérem Eduardem Hegerem a rakouským kancléřem Sebastianem Kurzem, řekl Babiš. "V řadě zemí EU začíná opět růst počet případů. Musíme zůstat ostražití," řekl. Premiéři se shodli v tom, že jedinou účinnou zbraní proti covidu-19 zůstává očkování. "Stále apelujeme na občany, aby se nechali očkovat, chránili sebe i své okolí," dodal Babiš.

V pondělí testy v ČR zachytily 391 nových případů, o 150 více než před týdnem. Růst počtu potvrzených případů se podle českého premiéra očekává. "My se poučili z minulého léta a jsme připraveni na veškeré situace. Není důvod, aby občané měli strach, že by byla opatření, která dopadnou na jejich život," uvedl Babiš.

Kritizoval v té souvislosti, že česká opozice jako "snad jediná v Evropě" politicky pandemii zneužívá. "Nebude žádný lockdown, nebudeme zavírat školy. Byl bych rád, kdyby to opozice neříkala," uvedl Babiš. Úřady podle něj situaci sledují. "Byl bych rád, kdyby se nelhalo a neříkaly nepravdy. Žádný lockdown nebude, není na to nejmenší důvod," doplnil.

Babiš, Heger i Kurz vyloučili, že by v případě nárůstu počtu případů bylo v plánu uzavírat hranice. "Je jiná situace než začátkem roku 2020, vůbec to nepřichází v úvahu," uvedl Babiš. Kurz rovněž řekl, že situace není srovnatelná. Virus podle něj nezmizí a bude tu i za tři nebo pět let. Pokud by nyní bylo řešením uzavření hranic, muselo by být řešením i za tři nebo pět let, varoval. "Zavírání hranic nepřichází v úvahu, není to potřebné," doplnil Heger.

Premiéři v Lednici hovořili také o situaci v Afghánistánu a migraci, zabývali se i ekonomickou spolupráci zemí Slavkovského formátu a zotavováním jejich hospodářství po loňských problémech způsobeným covidem.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

2°C

Dnes je pondělí 29. listopadu 2021

Očekáváme v 11:00 1°C

Celá předpověď