Vláda neprojednala testy na covid, chce názor budoucí koalice

foto Ilustrační foto - Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) na tiskové konferenci.

Praha - Vláda ANO a ČSSD dnes neprojednala návrhy na zkrácení platnosti testů na covid-19, kratší karanténu či ukončení úhrady preventivních testů ze zdravotního pojištění. Novinářům to po jednání kabinetu řekla ministryně financí Alena Schillerová (za ANO). Vláda chtěla návrhy projednat na dnešním zasedání, ale čeká na stanovisko budoucí vládní koalice. Pokud stanovisko získá dodatečně, může se kabinet sejít ještě tento týden, řekl dříve Českém rozhlasu Radiožurnál (ČRo) ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO). Schillerová dále uvedla, že prominutí DPH na respirátory a související ochranné prostředky bude platit i v listopadu a prosinci. Ministryně v úterý podepíše dokument k osvobození daně.

Zástupci ministerstva zdravotnictví o návrzích minulý týden informovali Vlastimila Válka, který je kandidátem TOP 09 na ministra zdravotnictví. V neděli se k tématu sešel takzvaný AntiCovid tým koalice Spolu, řekl v ČRo člen týmu Marek Výborný (KDU-ČSL). Stanovisko by měl vládě dodat Válek, který je dnes podle Výborného na plánovaném stomatologickém zákroku. Výborný zdůraznil, že za nynější opatření proti koronaviru je plně zodpovědná současná vláda.

Na tom, že bez stanoviska budoucí vládní koalice dnes vláda o plánovaných opatřeních jednat nebude, se Vojtěch dohodl s premiérem Andrejem Babišem (ANO), řekl. Podle Vojtěcha jde zejména o postoj ke zrušení bezplatného testování na koronavirus. "Pokud stanovisko nebude v tuto chvíli, tak nebudu navrhovat změnu opatření. Ale samozřejmě pokud by bylo třeba i v průběhu týdne, tak může vláda zasednout mimořádně a opatření schválit," uvedl ministr před zasedáním. Schillerová po jednání potvrdila, že materiály na programu kabinetu nebyly. "Ani jsme to neřešili v bodě různé," doplnila.

Výborný řekl, že k některým navrhovaným opatřením nemá budoucí vládní koalice potřebné informace, zmínil třeba zkrácení platnosti negativních testů na koronavirus. "My neznáme přesná data od ministerstva zdravotnictví a odborných skupin, které na vládě fungují, a nám se těžko potom reaguje konkrétně na některá opatření, která tady jsou připravována," řekl v ČRo.

Podporu budoucí vládní koalice má podle Výborného návrh na zkrácení karantény ze dvou týdnů na jeden. Podmínkou ukončení karantény by byl negativní PCR test. AntiCovid tým je naopak proti zrušení bezplatného testování, vláda by podle něj ztratila přehled o šíření nákazy. "Jenom tady zopakujeme tu chybu, kterou vláda udělala už minulý rok před Vánocemi," řekl Výborný. Možnost, že by se Válek stal ministrem zdravotnictví už v nynější vládě, o které mluvil Babiš, označil Výborný za „naprosto absurdní“.

Schillerová: Respirátory budou od DPH osvobozeny i v listopadu a prosinci

Prominutí daně z přidané hodnoty (DPH) na respirátory a související ochranné prostředky bude podle ministryně financí Aleny Schillerové (za ANO) platit i v listopadu a prosinci. Ministryně v úterý podepíše dokument k osvobození daně. Řekla to na tiskové konferenci po jednání vlády. Odpuštění daně momentálně platí do konce října.

V České republice stále platí protiepidemická opatření ministerstva zdravotnictví související se šířením pandemie. Podle Schillerové je tak stále důvod k prominutí DPH na respirátory. Jejich nošení je povinné ve veřejné dopravě nebo v obchodech.

Dočasné zrušení 21procentní daně na respirátory vláda zavedla na začátku února a původně mělo platit dva měsíce. Ke snížení nebo zrušení DPH na ochranné pomůcky proti šíření koronaviru vyzývali už dříve kabinet výrobci respirátorů. Schillerová opakovaně apelovala na výrobce a prodejce, aby zrušení daně promítli do ceny těchto ochranných prostředků. Někteří prodejci následně cenu upravili.

Od začátku července ministerstvo zdravotnictví zvažovalo možnost nahradit respirátory v hromadné dopravě a vnitřních prostorech rouškami. Případy nákazy ale následně přestaly klesat, ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) tak změnu nenavrhl.

Šíření nákazy koronaviru v současné době v České republice zrychluje. V neděli přibylo 787 případů nemoci covid-19, což je nejvyšší nedělní nárůst od konce dubna. Oproti předchozí neděli bylo nových případů o 451 více. Dále také roste počet hospitalizovaných s koronavirem. Oproti minulému týdnu se zvýšil zhruba o třetinu na nedělních 463 lidí. Z nich 86 je ve vážnému stavu, což je o dvě pětiny více než v předchozí neděli.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

2°C

Dnes je neděle 28. listopadu 2021

Očekáváme v 1:00 -2°C

Celá předpověď