Babiš nepřímo popřel Zemanova slova o čínské odvetě za Huawei

foto Premiér Andrej Babiš (ANO) přichází na tiskovou konferenci po zasedání vlády 7. ledna 2019 v Praze.

Praha - Vláda nemá informace, že by Čína kvůli sporu o používání technologií firem Huawei a ZTE ve veřejné sféře přistoupila k nějakým sankcím, uvedl premiér Andrej Babiš (ANO). Nepřímo tak popřel čtvrteční vyjádření prezidenta Miloše Zemana, který s poukazem na informace členů vlády uvedl, že Čína vůči Praze chystá odvetná opatření. Zástupci opozice se postavili za Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB), který před používáním technologií čínských firem varoval a čelí kvůli tomu Zemanově kritice.

"Nemám informaci, že by čínská strana chtěla přistoupit k nějakým opatřením," uvedl Babiš po jednání vlády. Není podle něj pravda, že NÚKIB v tomto případě postupoval společně s Bezpečnostní informační službou (BIS). NÚKIB používání softwaru i hardwaru Huawei a ZTE označil za bezpečnostní hrozbu před Vánocemi. BIS ve výroční zprávě za rok 2017 Huawei nezmiňuje, v dokumentu k roku 2013 však psala o potenciálním nebezpečí, které může představovat rostoucí podíl Huawei a ZTE na telekomunikačním trhu v ČR.

NÚKIB dnes odmítl prezidentovu kritiku hodnotit. Uvedl, že má povinnost včasného varování, pokud má relevantní informace o ohrožení české kybernetické bezpečnosti. Vyjadřovat se k Zemanovým slovům nechce ani BIS.

Zeman ve čtvrtek v televizi Barrandov uvedl, že šéfové BIS Michal Koudelka a NÚKIB Dušan Navrátil ohrozili pozici a ekonomické zájmy ČR v Číně. Kvůli varování je podle prezidenta v ohrožení investice automobilky Škoda Auto v Číně. Odveta Pekingu může negativně zasáhnout aktivity investiční skupiny PPF včetně společnosti Home Credit nebo chystané investice Huawei ve výši 8,5 miliardy korun do digitálních technologií v ČR, řekl Zeman.

PPF ani Škoda Auto nechtěly výroky prezidenta komentovat. Škoda Auto ale podle dnešního vyjádření plánuje další dlouhodobý rozvoj na čínském trhu a bude pokračovat v investicích v Číně - největším trhu značky.

Podle místopředsedy opoziční ODS Martina Kupky má NÚKIB pro vydání varování před technologií Huawei oprávněné důvody. "K hájení bezpečnosti českého státu rozhodně nepatří zpochybňování institucí, které se o bezpečnost starají, a prosazování parciálních komerčních zájmů, které některé firmy v Číně mohou mít," řekl ČTK předseda poslanců TOP 09 Miroslav Kalousek. Zeman se nepostavil za bezpečnost Česka a dal přednost konkrétním podnikatelům, uvedl poslanec Pirátů Jan Lipavský.

Na straně českých zájmů a bezpečnosti Zeman nestojí podle místopředsedy KDU-ČSL Mariana Jurečky. "Naše bezpečnostní i naše ekonomické zájmy ohrožují ohnutá záda, ne šéf BIS," napsal na twitteru předseda poslanců STAN Jan Farský. Nezávislý senátor Pavel Fischer vyzval prezidenta, aby mluvil jako prezident ČR, ne jako zástupce PPF. Podle sinologů z portálu Sinopsis.cz bojuje Zeman proti bezpečnostním institucím vlastního státu v pořadu na televizi, kterou financuje čínská společnost.

Zeman ve funkci prezidenta intenzivně podporuje rozvíjení vztahů s Čínou. Od nástupu do funkce tuto zemi navštívil čtyřikrát a v březnu 2016 uvítal na Hradě čínského prezidenta Si Ťin-pchinga. Koudelku a BIS, která opakovaně upozorňuje mimo jiné na činnost čínských zpravodajců v Česku, prezident kritizuje často.

Varování před Huawei by mohlo zpozdit a prodražit zavádění mobilních sítí 5G v Česku, uvedl dnes výkonný ředitel doménového sdružení CZ.NIC Ondřej Filip. Huawei je předním dodavatelem síťových prvků pro 5G a proti konkurenci se vyznačuje agresivní cenovou politikou. Podle Filipa bude pro operátory možná těžší najít dodavatele. Síťové prvky Huawei využívají všichni tři tuzemští mobilní operátoři i největší provozovatel telekomunikačních sítí CETIN.

Polská civilní kontrarozvědka (ABW) v úterý zadržela jednoho z ředitelů polské pobočky Huawei a někdejšího vysoce postaveného důstojníka ABW a obvinila je ze špionáže pro čínské tajné služby. Ke špionáži, za niž jim hrozí až deset let vězení, se ani jeden ze zadržených nepřiznal. Čína uvedla, že ji informace o zadržení jejího občana "velmi znepokojily".

Čínský výrobce komunikační techniky Huawei Technologies je druhým největším prodejcem chytrých mobilních telefonů na světě. Vedle ČR už výhrady k působení Huawei projevily úřady v Británii, Belgii či v Norsku a varování zaznělo také od Evropské komise. Evropské země však nejsou v přístupu k čínskému koncernu jednotné, navíc podle expertů je za současné situace jeho vybavení pro mobilní operátory nepostradatelné.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2019 ČTK

Reklama

21°C

Dnes je středa 17. července 2019

Očekáváme v 3:00 14°C

Celá předpověď