Vláda navrhla povýšit na generála Koudelku či Švejdara

foto Ředitel Bezpečnostní informační služby (BIS) Michal Koudelka (na archivním snímku ze 14. července 2016).

Praha - Vláda potřetí navrhla ředitele Bezpečnostní informační služby (BIS) Michala Koudelku na jmenování do generálské hodnosti. Vyplývá to z průběžných výsledků jednání vlády. Prezident Miloš Zeman loni Koudelku dvakrát povýšit odmítl, BIS opakovaně ostře kritizoval. Vláda návrh zdůvodňuje vysokými profesními a osobními kvalitami Koudelky a velmi dobrými výsledky, kterých kontrarozvědka dosahuje. Koudelka by podle představ vlády měl získat hodnost brigádního generála.

Do stejné hodnosti vláda opět navrhuje jmenovat také Petra Procházku, zástupce ředitele Společného operačního centra ministerstva obrany. I jeho již dvakrát Zeman odmítl povýšit. Vyšší generálskou hodnost mohou dostat i váleční veteráni Emil Boček a Miloslav Masopust.

Vláda dnes schválila také návrh ministerstva vnitra povýšit do generálské hodnosti policejního ředitele Jana Švejdara či návrh ministerstva financí ocenit vyšší generálskou hodností generálního ředitele Generálního ředitelství cel Milana Poulíčka. Povýšeni by mohli být také další zástupci armády, hasičů, policie a Vězeňské služby.

Prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček minulý týden uvedl, že pokud vláda opět Koudelku na jmenování generálem navrhne, bude Zeman postupovat jako v minulosti. Na doplňující dotaz ČTK, zda to znamená, že by prezident Koudelku generálem nejmenoval, Ovčáček odpověděl, že "žádný doplňující komentář není nutný". Zeman odmítl Koudelku povýšit loni v květnu a v říjnu. Premiér Andrej Babiš (ANO) přitom loni v říjnu řekl, že mu Zeman povýšení šéfa BIS slíbil.

Koudelka v tajných službách pracuje od roku 1992, ředitelem BIS je od srpna 2016. Média loni v květnu spekulovala o tom, že za odmítnutím jeho jmenování generálem stála mimo jiné zpráva BIS k jedu novičok, který byl využit při otravě ruského dvojitého agenta Sergeje Skripala v Británii. Zeman zprávu interpretoval jinak než ministerstva obrany a zahraničí.

Prezident také několikrát Koudelku i BIS kritizoval. O šéfovi civilní kontrarozvědky prohlásil, že není člověkem na svém místě. Kritizoval poslední výroční zprávu BIS, ve které tajná služba varuje například před ruskými a čínskými agenty. Označil ji za "plácání" a zpravodajce za "čučkaře".

BIS kritiku odmítla a uvedla, že má za sebou úspěšné období. Hájí se, že ji za službu pro Českou republiku poděkovala vláda i kontrolní orgány. Ocenění se BIS dočkala také při březnové cestě Babiše do USA, během které v sídle americké Ústřední zpravodajské služby (CIA) Koudelka převzal ocenění za zahraniční spolupráci.

Ministerstvo vnitra návrh na povýšení Švejdara do hodnosti brigádního generála zdůvodňuje vysokou profesionální připraveností. "V současné době Policie České republiky pod jeho vedením dosahuje velmi dobrých výsledků," poznamenal úřad. Stejnou hodnost by mohli získat také ředitel Krajského ředitelství policie Moravskoslezského kraje Tomáš Kužel a velitel Záchranného útvaru Hasičského záchranného sboru České republiky Radim Řehulka.

Šéfa celníků Poulíčka, dosavadního brigádního generála, by mohl Zeman jmenovat do vyšší generálské hodnosti generálmajora. Ministerstvo spravedlnosti vládě úspěšně navrhlo jmenování dvou brigádních generálů, a to náměstka generálního ředitele Vězeňské služby ČR pro bezpečnost a kontrolu Pavla Hadravy a ředitele Vazební věznice Olomouc Jiřího Ruprechta.

Nejvyšší hodnost armádního generála ve výslužbě by mohl dostat Boček, poslední žijící československý stíhací pilot z druhé světové války. Ministra obrany Lubomíra Metnara o tento návrh nedávno požádal sám Zeman. Do hodnosti generálmajora ve výslužbě by mohl být jmenován Masopust, příslušník československé zahraniční armády v SSSR.

Do hodnosti generálporučíka vláda navrhuje prvního zástupce náčelníka generálního štábu Jaromíra Zůnu. Hodnosti generálmajora by mohli dosáhnout dosavadní brigádní generálové Štefan Muránský, ředitel sekce podpory ministerstva obrany, a zástupci náčelníka generálního štábu Milan Schulc a Miroslav Hlaváč. Do vojenské hodnosti brigádního generála ministr obrany navrhuje jmenovat plukovníky Petra Čepelku, zástupce ředitele sekce rozvoje sil, Miloslava Lafka, zástupce ředitele sekce plánování schopností ministerstva obrany a již zmiňovaného Procházku, kterého Zeman loni dvakrát nepovýšil.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2020 ČTK

Reklama

5°C

Dnes je pátek 28. února 2020

Očekáváme v 5:00 1°C

Celá předpověď