Vláda Kongresu předá část utajovaných dokumentů Muellerovy zprávy

foto Zpráva zvláštního vyšetřovatele Roberta Muellera, který se zabýval ruskou rolí v amerických prezidentských volbách v roce 2016.

Washington - Americké ministerstvo spravedlnosti se po dlouhém váhání rozhodlo předat Kongresu některé dokumenty, které souvisejí s vyšetřováním ruských zásahů do prezidentských voleb v USA v roce 2016. Oznámil to v pondělí předseda právního výboru Sněmovny reprezentantů Jerrold Nadler. Jeho výbor na oplátku slíbil, že "prozatím" nebude usilovat o žalobu ministra spravedlnosti Williama Barra za pohrdání Kongresem.

Závěrečnou zprávu o vyšetřování ruského vlivu na volby vydal šéf vyšetřovacího týmu Robert Mueller v dubnu, ale zhruba deset jejích částí, spolu s řadou podpůrných dokumentů, zveřejněno nebylo. Sněmovní právní výbor, který stejně jako celou dolní komoru Kongresu ovládají demokraté, vydal nařízení, podle něhož by ministerstvo spravedlnosti členům výboru mělo předat zprávu celou. Ministerstvo dosud výzvy ignorovalo, část dokumentace se rozhodlo odtajnit až teď po několika týdnech smlouvání.

Podle Nadlera výbor dostane hlavně nejdůležitější dokumenty týkající se podezření, že prezident Donald Trump během dvouleté práce Muellerova týmu vyšetřování mařil. V závěrečné zprávě se uvádí, že prezidentův prohřešek se potvrdit nepodařilo, nicméně šéf Bílého domu zbaven podezření nebyl.

Americká média se nicméně shodují v názoru, že demokraté nedostanou všechny dokumenty, které požadovali. Poslanci proto v tlaku na ministerstvo spravedlnosti neustanou. V úterý má Sněmovna reprezentantů hlasovat o rezoluci, která by poslancům dávala právo podat na osoby vzpírající se spolupráce s Kongresem žalobu k civilnímu soudu. Žádný další souhlas sněmovního pléna s vydáním provinilců soudu by už poslanci nepotřebovali.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2019 ČTK

Reklama

13°C

Dnes je neděle 17. listopadu 2019

Očekáváme v 9:00 10°C

Celá předpověď