Vizuálně atraktivní a více mužné než nóbl, píše list Variety o filmu Žižka

foto Slavnostní uvedení filmu Petra Jákla Jan Žižka, 5. září 2022, Slovanský dům, Praha.

Los Angeles - Film Petr Jákla Žižka funguje jako živý a pohledný kousek historie hustě nabitý intrikami, pronásledováními a boji. Ačkoliv dialogy místy působí neautenticky a pohledy z ptačí perspektivy točené dronem jsou přehnané, Žižka je snímkem bez nudného momentu, píše americký časopis Variety.

Distribuční společnost The Avenue uvede Žižku (v anglickojazyčné produkci "Medieval") do 1200 amerických kin současně 9. září. Na streamovacích platformách se objeví 31. října.

S Žižkou se divák v Jáklově snímku poprvé setkává v roce 1402 v Itálii, kde je on a jeho parta bojovníků pověřená úkolem zabránit nájemné vraždě vyjednavače za české zájmy Lorda Boreshe, fiktivní postavy, kterou hraje kultovní devětaosmdesátiletý herec Michael Caine.

Obsazení britských a amerických herců do předních rolí poněkud narušuje osobitý a provinční dojem, který z filmu může mít zahraniční divák; obzvlášť Caine dodává filmu hvězdný nádech, napsal v časopise Variety filmový kritik Dennis Harvey. Režisér Jákl v pondělí po novinářské projekci uvedl, že Žižka je film "dělaný pro Čechy". Připomněl ale, že nechtěl natočit biografii Jana Žižky. "Chtěl jsem udělat film, který bude mít emoci, kterou ta doba měla...aby si v zahraničí mohli říct: 'aha, tohle je velký příběh, který tam mají'," řekl.

Žižka je sága, která se mnohem méně soustředí na dvorní pompu a mnohem více na brutální souboje muže proti muži, při nichž je každý dopad sekery, palcátu i meče doprovozený zvukem úderu nebo "rozmašírováním vnitřností" ve stereu. "Dialogy... jsou především ke konci trochu neautentické. Situace zjednodušují na úroveň obecných chytlavých frází," píše Harvey. Závěrem své recenze nicméně uvádí, že Žižka ve svých vlastních stylistických poměrech funguje dobře.

"Pro režiséra se dvěma mnohem skromnějšími celovečerními filmy je to velký skok dopředu," píše americký kritik s odkazem na Jáklovy snímky Kajínek (2010) a Ghoul (2015).

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2023 ČTK

Reklama

23°C

Dnes je neděle 28. května 2023

Očekáváme v 17:00 22°C

Celá předpověď