Vizovické Trnkobraní začalo koštem slivovic a jiných pálenek

foto Dvoudenní festival s hudebním programem Vizovické Trnkobraní začal 16. srpna 2019 v areálu vizovické likérky koštem slivovice a jiných pálenek.

Vizovice (Zlínsko) - Tradičním koštem slivovice a jiných pálenek začal dnes ve Vizovicích na Zlínsku dvoudenní festival Vizovické Trnkobraní. Festival se letos koná již 52. rokem, navštěvují jej vždy tisíce lidí. Již 17. rokem je v den zahájení v areálu vizovické likérky košt. Letos na něj dorazilo 1103 vzorků, a to především díky rekordní sklizni ovoce v loňském roce, řekl dnes ČTK obchodně-marketingový ředitel likérky Rudolf Jelínek Miroslav Motyčka. Loni bylo vzorků 965.

"Vedle tradičních máme spoustu nových pěstitelů, což může být způsobeno tím, že díky sklizni loni pálili i pěstitelé, kteří to běžně nedělají. Nejvíc nových pěstitelů je z Moravy, což opět bude souviset s množstvím sklizeného ovoce," uvedl Motyčka.

Tradičně nejvyšší počet vzorků byl přihlášen v kategorie slivovice, a to 504. Přišlo však také 131 vzorků hruškovice, 126 meruňkovice, 110 vzorků jablkovice, 56 vzorků třešňovice a 22 vzorků vínovice. "Všechny ostatní druhy ovoce jsou zařazeny do kategorie ostatní. Máme radost, že v této kategorii nechybí ani oskerušovice, která je typická pro oblast táhnoucí se od Vizovic po Strážnici. Za raritu roku bych neváhal letos označit pálenku z ananasu," uvedl Motyčka.

Dvoudenní festival s hudebním programem Vizovické Trnkobraní začal 16. srpna 2019 v areálu vizovické likérky koštem slivovice a jiných pálenek. Vzorky bude hodnotit asi 400 hodnotitelů rozdělených do 40 komisí. "Košt proběhne dvoukolově, a do finálového kola postupuje vítězný vzorek z každého kola každé komise, celkem tedy 80 vzorků, které jsou hodnoceny čtyřmi finálovými komisemi," uvedl Motyčka. Vítězové budou známi dnes večer, slavnostně budou vyhlášeni na festivalu v sobotu po tradiční soutěži v pojídání švestkových knedlíků.

Likérka dnes také uvedla na trh prémiovou Vizovickou slivovici ročník 2017. "Je smíchán ze tří nejlepších destilátů roku 2017 a následně v této slivovici macerujeme sušené švestky z našeho sadu. Vizovická slivovice 2017 je připravena v limitované edici 5004 ručně číslovaných lahví," uvedl Motyčka.

Na hodnocení letošní úrody v sadech likérky je podle něj ještě brzy. "Ale počítáme s tím, že bude řádově nižší než v minulém roce, kdy jsme zaznamenali rekordní sklizeň 840 tun vlastních švestek," uvedl Motyčka.

Hudební program festivalu začne dnes v 16:00, hlavními hvězdami jsou letos kapely Kryštof, Chinaski, Škwor, No Name, Mirai, Vypsaná fixa, či Visací zámek. Policisté budou ve Vizovicích ve zvýšené míře dohlížet na pořádek v ulicích města, procházet stanovými městečky a kontrolovat dodržování pravidel silničního provozu i absenci alkoholu a drog u řidičů za volanty automobilů.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2020 ČTK

Reklama

18°C

Dnes je středa 8. července 2020

Očekáváme v 3:00 14°C

Celá předpověď