Vizovická galerie vystavuje různě nazdobené vánoční stromečky

foto Tradiční i moderní skleněné ručně vyráběné vánočních ozdoby z české produkce představuje výstava (na snímku z 2. prosince 2019) v Galerii Mariette v předzámčí zámku ve Vizovicích na Zlínsku.

Vizovice (Zlínsko) - Různě nazdobené vánoční stromečky vystavuje Galerie Mariette v předzámčí zámku ve Vizovicích na Zlínsku. Lidé mohou obdivovat různé tvary, velikosti, barvy i dekory skleněných ručně vyráběných vánočních ozdob. Galerie předvádí tradiční vzory i moderní trendy, nechybí ani figurky foukané do forem, řekla ČTK autorka výstavy Iva Mynářová.

Fotogalerie

Galerie si nechává ozdoby vyrábět na zakázku u českého výrobce, letos ozdoby dodala firma z východních Čech. K nejnáročnějším ozdobám z hlediska výroby patří podle Mynářové například ozdoby s četnými drobnými propichy. "Skleněný polotovar musí foukač zahřát a v místě, kde ji zahřeje, musí současně vtahovat vzduch z baňky a tlačit proti tomu kolíčkem. Vznikne takový hluboký úzký propich a těch je a té ozdobě několik a ty jsou ještě dozdobované. I zdobení propichu je náročné, protože se v tom hromadí lepidlo, které nesmí zanést otvor. Taková ozdoba je nesmírně efektní, hlavně když je třeba nestříbřená," uvedla Mynářová.

Nechybí ani ozdoby s takzvanou strhávací barvou. "Je to zvláštní technologie, kdy postříbřený polotovar vysmáčíte v barvě a zamaskovanou část následně strháváte," uvedla Mynářová. Ozdoby poté mají často stříbrné proužky, spirálky, vodorovné nebo svislé pruhy.

K vidění jsou stromečky laděné do tradičních barev včetně modrotisku, galerie se však také každoročně inspiruje aktuálními trendy, které jsou letos v odstínech bílé. Jde například o trend, který zpracovává rostlinné motivy a inspiruje se rašícími rostlinami. "Tam jsou bílé, žlutobílé, bílozelené odstíny, tělové, pudrové. Často jsou také růžové a někdy i fialové odstíny, ale všechny barvy jsou tlumené," uvedla Mynářová. K letošním trendům patří také motivy vloček.

Vizovická galerie představuje české skleněné ručně vyráběné ozdoby od roku 2007. Zájem lidí o tradičně vyrobené ozdoby podle Mynářové v posledních letech roste.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2020 ČTK

Reklama

25°C

Dnes je středa 15. července 2020

Očekáváme v 7:00 16°C

Celá předpověď