Vivendi jedná o prodeji vydavatelství Editis s firmou z impéria Křetínského

foto Daniel Křetínský na archivním snímku.

Paříž/Praha - Francouzský mediální konglomerát Vivendi zahájil exkluzivní jednání o prodeji svého stoprocentního podílu ve vydavatelství Editis firmě International Media Invest (IMI). Ta je dceřinou společností firmy Czech Media Invest (CMI) podnikatele Daniela Křetínského. Vivendi o tom dnes informovala v tiskové zprávě. Křetínský ČTK sdělil, že ohledně Editis, což je druhé největší vydavatelství ve Francii, má dlouhodobou vizi a že chce zachovat věrnost francouzským kulturním hodnotám.

Vivendi se o hodnotě transakce nezmiňuje. Grégoire Laverne ze společnosti APICIL Asset Management ji odhaduje na 600 milionů až 900 milionů eur (14,3 miliardy až 21,4 miliardy Kč). APICIL Asset je akcionářem Vivendi. Transakci bude muset schválil Evropská komise (EK).

"Možnost stát se akcionářem vydavatelské vlajkové lodi, jakou je Editis, pokud tento proces bude dokončen, mě činí šťastným a hrdým," uvedl Křetínský. "Jsem si vědom odpovědnosti, kterou s sebou taková akvizice nese, vzhledem ke kvalitě společností, které skupinu tvoří, a jejich místu v dějinách francouzské intelektuální sféry," dodal.

"Děkujeme společnosti Vivendi za důvěru. Společnost IMI věří, že schvalovací proces v Bruselu i jednání s orgány zastupujícími zaměstnance dopadnou pozitivně a Editis tak získá prostředky k zajištění své nezávislosti a k dalšímu rozvoji," řekl ČTK člen představenstva CMI Daniel Častvaj.

Nad společností Vivendi má kontrolu francouzský miliardář Vincent Bollore. Prodej vydavatelství Editis je součástí strategie Vivendi, která se snaží překonat regulační překážky ve snaze převzít mediální společnost Lagardère.

"Prodejem Editisu si chce Vivendi získat Evropskou komisi, aby dala povolení k převzetí Lagardère," uvedl Laverne z firmy APICIL. Vivendi uvedla, že exkluzivní jednání s Křetínským znamená, že upouští od dřívějšího plánu vydavatelství Editis vyčlenit a uvést na pařížskou burzu.

Pro Vivendi je při převzetí Lagardère klíčová společnost Hachette, která je třetí největší vydavatelskou skupinou na světě a nyní spadá pod Lagardère. Možné spojení Hachette s Editis vyvolalo kritiku ze strany nezávislých vydavatelů a vedlo k tomu, že vydavatelství Editis přišlo o některé známé autory, uvedla agentura Reuters.

Křetínský má už menšinový podíl ve francouzských novinách Le Monde. Prostřednictvím holdingu CMI vlastní také několik francouzských tiskových titulů, jako je Elle, Tele7 Jours a zpravodajský magazín Marianne. Křetínský se také ucházel o převzetí francouzské televize M6, ta ale nakonec zůstala v rukou německé společnosti Bertelsmann.

V České republice má Křetínský spolu se svým obchodním partnerem Patrikem Tkáčem pod kontrolou společnost Czech News Center. V jejím portfoliu jsou mimo jiné deníky Blesk, Sport, Aha! a E15 nebo časopis Reflex.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2023 ČTK

Reklama

21°C

Dnes je sobota 27. května 2023

Očekáváme v 21:00 13°C

Celá předpověď