Vítr zastavil kabinovou lanovku na Sněžku, dolní úsek na Růžovou horu v provozu

foto Kabinová lanová dráha z Pece pod Sněžkou přes Růžovou horu na Sněžku (na snímku z 12. května 2021).

Pec pod Sněžkou (Trutnovsko) - Silný vítr dnes opět zastavil horní úsek kabinové lanovky na Sněžku z Růžové hory. Dolní úsek z Pece pod Sněžkou na Růžovou horu je v provozu, informovali na webu vlekaři. Lanovka může být v provozu do rychlosti větru 60 km/h, situace se může během dne změnit. Když je horní úsek mimo provoz, mohou se lidé z Růžové hory na Sněžku vydat pěšky, trasa měří 2,5 kilometru. Lyžaře ani běžkaře lanovka nepřepravuje. V sobotu se v polské lavinové lokalitě Bialy Jar uvolnila lavina, která zaměstnala desítky horských záchranářů z Česka i Polska.

Horní úsek lanovky na Sněžku nejel kvůli silnému větru také v sobotu. Vítr na Sněžce dnes po půlnoci dosáhl v nárazech rychlosti přes 90 kilometru v hodině, vyplývá z dat měřicí stanice poštovny Anežka na vrcholu Sněžky. Během dopoledne byl ale na Sněžce zaznamenán slabší vítr.

Sněžka s výškou 1603 metrů nemá podle Správy KRNAP ve středoevropském prostoru obdoby. Má tvar trojbokého jehlanu, který ční nad krkonošské hřebeny volně do atmosféry. Proto je klima navzdory nevelké nadmořské výšce arktické a velehorské, často ani neodráží celkový ráz počasí v Krkonoších.

Horskou službu z české i polské strany Krkonoš v sobotu zaměstnal zásah v polské lavinové lokalitě Bialy Jar, kde se v noci na sobotu uvolnila rozsáhlá lavina a při jejím průzkumu polští horští záchranáři našli hůlky. Na základě tohoto nálezu se rozběhla lavinová akce, do které se zapojilo sedm desítek záchranářů a šest psovodů z Polska i Česka.

"V sobotu před polednem jsme obdrželi od polských kolegů z GOPR žádost o účast na propátrání laviniště v Bialém Jaru. Celá lokalita byla pečlivě propátrána elektronickými prostředky RECO, lavinovými vyhledávači, psovody se psy a v závěrečné fázi prosondována lavinovými sondami. Všechny tyto prostředky byly použity s negativním nálezem a kolem sedmnácté hodiny byla akce ukončena," uvedl mluvčí horské služby Marek Fryš.

V lokalitě Bialy Jar se stalo 20. března 1968 vůbec největší lavinové neštěstí v dějinách Krkonoš. Lavina si tam vyžádala 19 obětí.

V lavinových katastrech Krkonoš platí druhý stupeň lavinového nebezpečí z pěti, které znamená mírné nebezpečí lavin, podmínky pro túry jsou převážně bezpečné. Na hřebenech Krkonoš je 100 až 150 centimetrů sněhu, více ho je na závětrných svazích severovýchodních až jihozápadním směrů v odtrhových zónách a ve žlabech.

"Nad pásmem lesa se na severovýchodních až jihozápadních svazích vlivem větru vytvořily sněhové desky, zde se mohou vyskytnout laviny deskové z navátého sněhu," sdělil Robert Dlouhý z krkonošské horské služby.

Za posledních 24 hodin se na povrchu vytvořila slabá ledová krusta, na kterou napadly tři centimetru sněhu v kombinaci se severním větrem. Uvolnění laviny je možné hlavně při velkém dodatečném zatížení, a to zejména na strmých svazích většinou uvedených v lavinové předpovědi. Možnost samovolného uvolnění velmi velkých lavin se nepředpokládá. Tendence lavinového nebezpečí je setrvávající, uvedla horská služba.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2023 ČTK

Reklama

26°C

Dnes je čtvrtek 1. června 2023

Očekáváme v 21:00 18°C

Celá předpověď