Vítr zastavil horní úsek kabinové lanovky na Sněžku, na vrcholu ráno mrzlo

foto Lanovka na Sněžku (na snímku z 3. září 2021).

Pec pod Sněžkou (Trutnovsko) - Sněžku dnes zasáhl silný vítr, v nárazu dosáhl téměř rychlosti orkánu. Ve 14:22 tam podle informací meteorologů měl vítr v nárazu rychlost 115 km/h, vyplývá z dat měřicí stanice Poštovny Anežka na vrcholu Sněžky. Hranice orkánu je 118 km/h. Silný vítr dnes zastavil horní úsek lanovky v úseku Růžová hora - Sněžka. Lanovka může být v provozu do rychlosti větru 60 km/h. Dolní úsek z Pece pod Sněžkou na Růžovou horu byl v provozu, uvedli na webu provozovatelé lanovky. Lanovka na Sněžku jezdí v závislosti na počasí denně od 08:00 do 19:00.

Když je horní úsek lanovky mimo provoz, mohou se lidé z Růžové hory na Sněžku vydat pěšky, trasa měří 2,5 kilometru.

Na Sněžce byla dnes proměnlivá oblačnost, teplota přes den okolo dvou stupňů nad nulou, přičemž pocitová teplota vlivem silného větru byla kolem minus sedmi stupňů Celsia. Podle polské horské služby byla ráno na Sněžce mlha a teplota okolo minus dvou stupňů Celsia. Ráno na Sněžce také sněžilo.

Sněžka nemá podle zástupců Správy Krkonošského národního parku (KRNAP) ve středoevropském prostoru obdoby. Má tvar trojbokého jehlanu, který ční nad krkonošské hřebeny volně do atmosféry a je pro středoevropské horstvo vzácný. Proto je klima navzdory nevelké nadmořské výšce arktické a velehorské, často ani neodráží celkový ráz počasí v Krkonoších. Odborníci takový typ hory nazývají karlingem nebo také matterhornem, podle názvu alpské hory.

U nedaleké hřebenové Luční boudy v nadmořské výšce 1415 metrů bylo ráno zataženo, minus jeden stupeň Celsia a vítr dosahoval v nárazech 43 km/h, uvedla na webu Horská služba Krkonoše.

V Královéhradeckém kraji má být dnes podle meteorologů jasno až polojasno, postupně proměnlivá oblačnost a zejména na horách místy přeháňky. K večeru mají srážky ustávat a oblačnosti ubývat. Nejvyšší denní teploty budou mezi 15 až 18 stupni Celsia, na horách do devíti stupňů Celsia. Vítr může dosahovat v nárazech rychlosti přes 50 km/h.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2022 ČTK

Reklama

25°C

Dnes je pondělí 4. července 2022

Očekáváme v 15:00 26°C

Celá předpověď