Vítr v ČR dosáhl opět síly orkánu, na Sněžce měl rychlost 135 km/h

foto Spadlý strom v obci Velký Třebešov na Náchodsku na snímku z 12. února 2020.

Praha - Vítr dnes v Česku dosáhl opět síly orkánu, na Sněžce v Krkonoších měl v nárazech rychlost až 135 kilometrů za hodinu. Silný byl třeba i na Milešovce v Českém středohoří, kde rychlost větru činila až 102 kilometrů za hodinu. Na twitteru to oznámil Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ). Česko se potýká s větrem už zhruba dva týdny. Minulý týden způsobila v republice velké škody bouře Sabine. A vítr s nárazy o rychlosti až 90 kilometrů za hodinu očekávají meteorologové v Česku i v neděli.

Při bouři Sabine, která v Česku podle pojišťoven způsobila škody téměř za miliardu korun, měl vítr minulé pondělí v nížinách rychlost až 100 kilometrů za hodinu a na Sněžce v nárazech dokonce až 198 kilometrů za hodinu. Další silný vítr se objevil i v dalších dnech během minulého týdne a dnes znovu. Nejsilnější byl opět na horách. Kromě Sněžky a Milešovky naměřili meteorologové třeba 94 kilometrů za hodinu na Luční boudě v Krkonoších a 90 kilometrů na Klínovci v Krušných horách.

Kromě horských vrcholů zasáhl vítr ale i níže položená místa. Třeba v Ústí nad Labem měl dnes rychlost 89 kilometrů za hodinu a v Brně 74 kilometrů za hodinu. Třeba v Jihomoravském kraji dnes kvůli větru vyjížděli hasiči k desítkám výjezdů, nejčastěji k popadaným stromům. Vítr poškodil i střechy, uvedl mluvčí hasičů Jaroslav Mikoška.

Další silný vítr zasáhne Česko podle ČHMÚ od neděle do pondělního rána. Zejména na západě a jihu Čech může mít v nárazech rychlost až 90 kilometrů za hodinu a v dalších regionech nárazy dosáhnou rychlosti 70 kilometrů za hodinu. Výstraha meteorologů před větrem platí pro celou republiku.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

2°C

Dnes je neděle 24. ledna 2021

Očekáváme v 11:00 1°C

Celá předpověď