Vítězný krátký film Anifilmu bude mít šanci dostat se mezi nominované na Oscara

foto Venkovní projekcí na náměstí Dr. E. Beneše pokračovala 25. června 2021 v Liberci mezinárodní filmová přehlídka Anifilm.

Liberec - Vítězný krátký snímek z mezinárodního festivalu animovaného filmu Anifilm, který se bude konat příští týden v Liberci, bude mít šanci na získání filmové ceny Oscar. Americká Akademie filmového umění a věd zařadila před několika dny Anifilm mezi vybrané festivaly, jejichž vítězný krátký film je kvalifikován pro účast na oscarovém klání a předložen členům akademie k posouzení. V tiskové zprávě to dnes uvedla mluvčí Anifilmu Gabriela Zajícová.

"V této kategorii je Anifilm jediným českým festivalem, který má toto oprávnění," dodala.

Letošní, 21. ročník Anifilmu nabídne přes 500 soutěžních i nesoutěžních snímků. O účast v mezinárodní soutěži v kategorii krátkých filmů usilovali tvůrci 513 snímků, vybráno z nich bylo 31. Je mezi nimi jeden, který byl nominovaný na letošního Oscara. Konkrétně chilská Bestia odkazující na brutalitu někdejší vojenské diktatury. Českou animaci bude na Anifilmu v této kategorii zastupovat Lucie Sunková a její na skle malovaný snímek Zuza v zahradách.

Anifilm se bude v Liberci konat příští týden od úterý do neděle. "Vedle programu mezinárodních i národních soutěží nejnovějších animovaných filmů, virtuální reality a počítačových her se festivaloví návštěvníci můžou těšit i na široký nesoutěžní filmový program a další doprovodné akce, jako jsou výstavy, koncerty, prezentace, přednášky, workshopy, dílny animace a odborný industry program," uvedla Zajícová.

Hlavní část nesoutěžního filmového programu nazvaná Animace & humor se bude tematicky věnovat hlavně animovanému humoru. Připomene i řadu slavných tvůrců a filmů z různých období i zemí. "Speciální filmový program bude věnován Ukrajině, festival představí to nejlepší ze současné tvorby ukrajinských animátorů a v programu budou i filmy určené ukrajinským dětem," uvedla mluvčí festivalu. Součástí festivalu je i takzvaná Škola animace powered, v níž se děti seznámí s procesem tvorby animovaných filmů. Pod vedením lektorů si budou moci vytvořit vlastní animovaný film a také vyzkoušet práci zvukového mistra.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2022 ČTK

Reklama

14°C

Dnes je čtvrtek 29. září 2022

Očekáváme v 9:00 11°C

Celá předpověď