Vítězkou ceny hudební kritiky Apollo se stala Amelie Siba

foto Písničkářka Amelie Siba vystoupila 3. března 2021 v pražském klubu Roxy při slavnostním předání cen hudebních kritiků Apollo 2020.

Praha - Vítězkou ceny hudební kritiky Apollo se stala sedmnáctiletá písničkářka Amelie Siba. Ocenění získala za své loňské album nazvané Dye My Hair. Součástí ceny je šek na 40.000 korun od Ochranného svazu autorského a soška od Maxima Velčovského a Jana Jaroše. Ceny dnes vyhlásili v pražském klubu Roxy. Živý stream z udílení bylo možné sledovat na webu České televize.

Fotogalerie

Mladá nezávislá písničkářka z Prahy v červnu předminulého roku vydala EP It was nice to meet you, které vzniklo za pomoci Lukáše Vydry z kapely Dukla. Následující desku Dye My Hair si sama nahrála a vytvořila. Podle hudebních publicistů se jedná o soubor písní, ve kterých autorka pojednává o dospívání, vztahu sám k sobě i k ostatním. "Při poslechu máte fyzický pocit, že Amelie zpívá pro vás a jakákoliv jiná činnost je neslušnost vůči písničkářce, která se vám snaží předat to nejlepší, co může nabídnout," napsal v recenzi Pavel Zelinka

Své skladby Siba zpívá výhradně v angličtině, protože s češtinou se jí podle jejích slov těžko pracuje. "Když někdo umí psát hezké české písničky, tak klobouk dolů, ale mně to moc nejde. Snažila jsem se o to, ale přijde mi to kýčovité," uvedla před časem.

Album Dye My Hair bylo letos nominované i na desku roku v hudebních cenách Vinyla, kde však nakonec zvítězilo album Liebe kvarteta Tábor. Siba také získala dvě nominace v kategoriích Alternativa a elektronika a Objev letošního 30. ročníku cen České hudební akademie (ČHA) Anděl, které by se měly konat 29. května.

Nominace na cenu Apollo od hudebních publicistů a dramaturgů získala také zpěvačka Lenka Dusilová za album Řeka a skupiny Tata Bojs (Jedna nula), Dukla (Honza), Květy (Květy květy), teepee (Where the Ocean Breaks) a Povodí Ohře (Dva trámy na kříž). Všichni nominovaní interpreti vystoupili se dvěma skladbami z nominovaného alba. Speciální vystoupení si připravila Dusilová, jíž poprvé na pódiu doprovodila skupina Květy.

Ceny české hudební kritiky Apollo se poprvé předávaly za rok 2011, na Nové scéně Národního divadla tehdy uspěl písničkář a raper Bonus s deskou Náměstí míru. Albem roku 2012 se v klubu SaSaZu stalo The Escapist Borise Carloffa, o rok později si v La Loce cenu Apollo převzali Bratři Orffové za nahrávku Šero. Cenu za rok 2014 si v pražském klubu Podnik převzal Adrian T. Bell s albem Different World. Dvakrát se cena Apollo předávala v pražském klubu Royal, kde ji za rok 2015 převzala skupina Please The Trees za album Carp a za rok 2016 hudebník vystupující pod jménem dné s albem These Semi Feelings, They Are Everywhere. Za rok 2017 si z pražského Paláce Akropolis Apollo odnesla skupina Kalle za album Saffron Hills. Vítězem za rok 2018 se v klubu Meet Factory stala skupina Čáry života s albem Stínítko, v loňském roce pak v Roxy cenu získal rapper Hugo Toxxx za své album 1000.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

19°C

Dnes je úterý 11. května 2021

Očekáváme v 23:00 18°C

Celá předpověď