Vítězem World Press Photo je snímek japonského autora ze Súdánu

foto Vítězným snímkem soutěže World Press Photo 2020 je fotografie ze súdánských demonstrací Japonce Yasujošiho Čiby.

Amsterodam - Vítězným snímkem letošního ročníku nejvýznamnější mezinárodní fotoreportérské soutěže World Press Photo se stala fotografie ze súdánských demonstrací Japonce Yasujošiho Čiby. Oznámila to v Amsterodamu porota prestižní fotografické soutěže.

Fotogalerie

Japonský fotograf zachytil takřka poetický moment uprostřed krvavých protestů v Súdánu. Na snímku, který nazval Straight Voice (Jasný hlas), je mladý muž, jenž loni v červenci mezi demonstranty a v záři světel z mobilních telefonů recitoval básně.

Čiba získal ocenění dotované 10.000 eury (přes 270.000 korun). Předseda poroty Lekgetho Makola podle agentury DPA řekl, že jde o fotografii plnou naděje. "Především v těchto časech, kdy zažíváme mnoho násilí a mnoho konfliktů, je důležité, že tu máme fotografii, která lidi inspiruje," poznamenal Makola.

"Je to zkrátka velmi krásná, pokojná fotografie, která shrnuje všechen neklid světa a touhu lidí po změně," poznamenal další člen poroty Chris McGrath.

Čiba je hlavním fotoreportérem francouzské tiskové agentury AFP pro východní Afriku a Indický oceán a snímek pořídil v súdánské metropoli Chartúmu. "Tento moment byl jediným poklidným skupinovým protestem, který jsem v té době zažil," řekl.

V Súdánu byl loni po téměř 30 letech u moci armádou sesazen prezident Umar Bašír. Po prudkých protestech se v červenci ozbrojené síly a opoziční hnutí dohodly na přechodné vládě.

Porota vyhlásila i vítěze jednotlivých kategorií. Například nejlepším fotopříběhem roku se stala série snímků ukazujících nepokoje v Alžírsku. Pořídil je francouzský fotoreportér Romain Laurendeau.

Do letošního ročníku soutěže na 4300 fotoreportérů z 24 zemí přihlásilo téměř 74.000 fotografií. Porota udělila 44 cen. Oceněné snímky by měly být k vidění na velkých výstavách v mnoha zemích světa.

Kvůli koronavirové krizi byli letos všichni vítězové o svém triumfu zpraveni prostřednictvím internetu a tradiční slavnostní udílení cen v Amsterodamu se nekonalo.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

3°C

Dnes je pondělí 8. března 2021

Očekáváme v 15:00 5°C

Celá předpověď