Vítězem festivalu v Locarnu je portugalský film Vitalina Varela

foto Režisér Pedro Costa a neherečka Vitalina Varelaová ocenění na festivalu v Locarnu za film Vitalina Varela.

Locarno (Švýcarsko) - Hlavní cenu mezinárodního filmového festivalu v Locarnu - Zlatého leoparda - získal portugalský film Vitalina Varela režiséra Pedra Costy, který vypráví o těžkém životě imigrantky z Kapverdských ostrovů v Lisabonu. Informovala o tom porota. Cenu za ženský herecký výkon si pak odnesla protagonistka vítězného snímku, neherečka Vitalina Varelaová, jejíž skutečný životní příběh režisér na plátno přenesl.

Experimentální snímek vznikl s minimálním rozpočtem a malým štábem a líčí osudy chudé Kapverďanky, která v Portugalsku bojuje o přežití. Dokumentární přístup s fikcí spojuje i vítěz ceny Stříbrný leopard za nejlepší režii, Francouz Damien Malivel, který soutěžil s filmem Les Enfants d’Isadora (Isadořiny děti). Ten sleduje tanečnice, které nacvičují slavnou choreografii Isadory Duncanové. Sólové vystoupení s názvem Matka Duncanová tančila poté, co jí zemřely dvě děti.

Mezinárodní filmový festival v Locarnu byl založený v roce 1946 a je jedním z nejstarších festivalů na světě. Je považován za jednu z nejvýznamnějších platforem pro představení mladých talentů a neotřelých a současných filmů.

V soutěži pro začínající tvůrce se letos na festivalu v Locarnu představil slovinsko-český koprodukční film Oroslan slovinského režiséra Matjaže Ivanišina. Loni ale o cenu usiloval krátký film Rekonstrukce, režisérský debut Ondřeje Nováka a Jiřího Havlíčka inspirovaný skutečným případem vraždy bezdomovce dvěma mladíky. V roce 2001 si Zlatého leoparda za video odnesl film režiséra Jana Němce Noční hovory s matkou. V roce 1996 cenu určenou pro mladé filmové tvůrce získal Petr Václav za snímek Marian.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2020 ČTK

Reklama

26°C

Dnes je neděle 5. července 2020

Očekáváme v 3:00 18°C

Celá předpověď