Vítěz izraelských voleb Likud se dohodl na vládní koalici s krajní pravicí

foto Ilustrační foto - Bývalý premiér a lídr strany Likud Benjamin Netanjahu hovoří ke svým příznivcům během vyhlašování průběžných výsledků parlamentních voleb v Izraeli, 2. listopadu 2022. 

Jeruzalém - Vítěz izraelských voleb strana Likud bývalého premiéra Benjamina Netanjahua se dnes ráno dohodla na podmínkách vládní koalice s krajně pravicovou stranou Ocma Jehudit. Strany dojednaly také rozdělení klíčových ministerstev, což dosud vzniku koalice bránilo, uvedl server The Times od Israel.

Ultranacionalista Itamar Ben Gvir z Ocma Jehudit usedne v čele nově vzniklého rezortu ministra národní bezpečnosti. Jeho strana ve volbách kandidovala v rámci aliance vystupující jako Náboženský sionismus (RZ).

"Učinili jsme dnes večer velký krok ke koaliční dohodě, k vytvoření plně, plně pravicové vlády," uvedl Ben Gvir v prohlášení.

Strany zatím podepsaly jen dodatky k samotné koaliční dohodě, jde tak o pomalý, ale přesto významný posun směrem k vytvoření vládní koalice. Netanjahu, který je pověřený sestavením vlády, naráží na stupňující se a často protichůdné požadavky jednotlivých možných partnerů, píší The Times od Israel.

Nadcházející vláda bude zřejmě nejvíce pravicová v izraelských dějinách, což nejspíš přiměje Netanjahua k diplomatickému balancování mezi členy koalice a západními spojenci, píše agentura Reuters.

Ben Gvir byl v roce 2007 odsouzen za rasistické podněcování proti Arabům a podporu terorismu, také podnikal aktivity proti komunitě LGBT+. Tvrdí, že již není zastáncem vyhoštění všech Palestinců, ale pouze těch, které považuje za teroristy a zrádce. Jakožto osadník na Západním břehu Jordánu, který Izrael obsadil za války v roce 1967, se staví proti palestinské státnosti.

V Izraeli se 1. listopadu konaly předčasné parlamentní volby, byly už páté za necelé čtyři roky. Odborníci se obávali, že by opět mohly skončit patem.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2023 ČTK

Reklama

26°C

Dnes je středa 27. září 2023

Očekáváme v 21:00 19°C

Celá předpověď