Vítěz cen TA ČR vyvinul aplikaci pro elektronový mikroskop

foto

Praha - Vítězem cen Technologické agentury ČR (TA ČR) je tým, který vyvinul atomární aplikaci pro elektronovou mikroskopii. Projekt odborníků z brněnského institutu CEITEC a společnosti Thermo Fisher Scientific Brno bodoval u veřejnosti i odborné poroty. TA ČR ocenila pět projektů aplikovaného výzkumu. Ceremoniál byl kvůli pandemii covid-19 opět on-line. Vítěze jednotlivých kategorií agentura představila už dříve.

Absolutní vítěz, který má prvenství v kategoriích Business a Český nápad, pomáhá rozšířit možnosti výzkumu pomocí elektronových mikroskopů. Spoluator projektu Miroslav Kolíbal z CEITEC uvedl, že atomární zdroj umožňuje pozorovat oxidačně-redukční reakce. "Elektronový mikroskop v kombinaci s atomárním zdrojem bude mít uplatnění hlavně v materiálovém výzkumu, v čištění povrchu kovů, typicky," sdělil pak Libor Novák z Thermo Fisher Scientific. "Pokud se nějaký metalurg bude chtít podívat, jak vypadají zrna v jeho nové slitině, jak vypadá složení té slitiny, tak to co nebude chtít je zoxidovaný povrch vzorku. Takže bude chtít očistit povrchovou vrstvu, která vadí právě při pozorování elektronovým mikroskopem," vysvětlil Novák.

V kategorii Governance byl oceněn nový výpočetní model pro hodnocení bezpečnosti provozu jaderného paliva. Spolupracovali na něm odborníci z Centra výzkumu Řež, Státního ústavu radiační ochrany a Ústavu jaderného výzkumu Řež (ÚJV Řež). Marek Ruščák ze Státního ústavu radiační ochrany podotkl, že tyto modely jsou klíčové jak k určení vývoje při různých událostech, tak i stávajícího stavu paliva v reaktoru. Odborníci se zaměřili na detailní výpočet modelování termomechanického chování palivového proutku. Podle TA ČR také došlo na ucelení metod hodnocení bezpečnosti.

Sada nástrojů pro monitorování a diagnostiku komunikace internetu věcí má cenu v sekci Partnerství. Při využívání internetu věcí mezi sebou komunikují jednotlivá zařízení. Hrozí však, že se dostanou pod kontrolu útočníků podobně jako počítače či servery. Na rozdíl od běžných systémů je však nelze chránit pomocí antiviru. Nový software komunikace sleduje a včas oznámí provozní problémy či bezpečnostní hrozbu. Na projektu spolupracovali odborníci z Fakulty informačních technologií Vysokého učení technického v Brně, společnosti Flowmon Networks a jihokorejští specialisté z Hallym University a firmy Hancom GMD.

V kategorii Country for the Future pro projekty podpořené ministerstvem průmyslu a obchodu dostala cenu firma Průša Polymers za vývoj samodezinfekčních strun pro 3D tisk. Oceněna byla i její pomoc společnosti během covidové krize - firma vyráběla ochranné štíty pro zdravotníky a členy záchranných sborů. Design umístila i na web pro volné využití. Majitel společnosti Průša Research Josef Průša uvedl, že pak přišel i nápad na vývoj samodezinfekčního materiálu. Jiří Průša za firmu dodal, že po jeho uvedení na trh bude využit třeba v klikách, vypínačích či madlech.

Technologie pro odbourání pozůstatků léčiv ve vodě má cenu v kategorii Společnost. Vědci využili mikroorganismy, které umí odstraňovat tyto látky. "Podstatou celého projektu bylo vytvořit takový funkční, mikrobiologický preparát, který by byl tvořen buď z konkrétního mikrobiálního kmene nebo skupiny mikroorganismů s biodegradačním potenciálem pro širší spektrum farmak," popsala Andrea Palyzová z Mikrobiologického ústavu Akademie věd ČR. Preparát tým otestoval na modelové čistírně odpadních vod. Na počinu spolupracovali také společnosti Mikrochem LKT a Envisan-Gem. Technologie byla patentována.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2022 ČTK

Reklama

2°C

Dnes je neděle 16. ledna 2022

Očekáváme v 9:00 0°C

Celá předpověď