Virtuální realita lidem v Brně umožní pohlédnout do očí lvovi

foto Brněnská zoologická zahrada představila 17. ledna 2020 v Radnické ulici v centru Brna projekt Virtuální expedice. Návštěvníci zde budou mít od 21. ledna 2020 pomocí brýlí pro virtuální realitu možnost podívat se do přirozeného prostředí exotických zvířat.

Brno - Přímo v centru Brna se mohou zájemci vydat na pouť s polárními liškami nebo pohlédnout do očí lvovi. Zoologická zahrada v Radnické ulici vybudovala novou atrakci, která využívá technologii virtuální reality. Zkušební provoz pro veřejnost začne 21. ledna, dnes si prostor prohlédli novináři.

Na adrese Radnická 6 dříve brněnská zoo provozovala akvaristickou expozici. Po osmi letech se do prostor v těsném sousedství Staré radnice vrátila, živá zvířata však nahradila virtuální realita. Inspirace přišla ze zahraničí, podobná zařízení jsou ve Francii, Spojených státech nebo Číně.

"V českých a slovenských podmínkách je to revoluční projekt," řekl dnes novinářům prezident Unie českých a slovenských zoologických zahrad a ředitel košické zoo Erich Kočner.

"Chceme vyjít vstříc těm, kteří nemají zájem chodit do zoo kvůli tomu, že jsou zvířata ve výbězích, a nemají možnost trávit celý den například na otevřených pláních či v deštném pralese," uvedl ředitel brněnské zoo Martin Hovorka.

Účastníci Virtuální expedice si sednou na otáčivé křeslo, nasadí speciální brýle a ocitnou se přímo mezi zvířaty. Zahrada nakoupila 33 speciálních brýlí s příslušenstvím, pro letošek má k dispozici čtyři filmy. Nejprve se lidé mohou vydat na cestu kolem světa a prozkoumat severskou přírodu. Později doplní nabídku výpravy pod mořskou hladinu a do tropů.

Filmy tvoří společnost Wild Immersion, jejíž patronkou je Jane Goodallová, britská bioložka a ochránkyně šimpanzů. "Naším cílem není jen ukázat, jak to vypadá jinde ve světě. Rádi bychom v lidech vyvolali zájem o přírodu, její rozmanitost, a především o ochranu ohrožených druhů," uvedl Hovorka.

Město Brno na Virtuální expedici uvolnilo pět milionů korun, uvedl náměstek primátora Petr Hladík (KDU-ČSL). Vstupné činí 130 korun. Děti do 12 let mohou přijít jen v doprovodu dospělých. Virtuální realita není vhodná pro epileptiky a některé další skupiny lidí ze zdravotními obtížemi.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2020 ČTK

Reklama

20°C

Dnes je neděle 7. června 2020

Očekáváme v 13:00 20°C

Celá předpověď