Vingegaard a Van Aert ujišťovali novináře, že na Tour dominovali bez dopingu

foto Dánský cyklista Jonas Vingegaard čeká na trati 18. etapy Tour de France na svého soupeře Tadeje Pogačara ze Slovinska, který ve sjezdu upadl. 

Paříž - Tým Jumbo-Visma dominoval letošní cyklistické Tour de France tak výrazně, že se jeho největší hvězdy Jonas Vingegaard a Wout van Aert nevyhnuly otázkám na použití nedovolených prostředků. Oba doping, jenž v minulosti provázel mnoho ročníků Tour, důrazně popřeli.

"Tohle je otázka na h...o, dostáváme ji každý rok," reagoval v rozhovoru s novináři nazlobeně Belgičan Van Aert po sobotní časovce. Tu vyhrál před Dánem Vingegaardem, který si tím prakticky zajistil celkové prvenství v závodě. "Jen kvůli tomu, že předvádíme výkony na takhle vysoké úrovni, se musíme bránit. Nechápu to," dodal Van Aert, jenž se postaral o tři ze šesti etapových výher své stáje a získal také zelený trikot vítěze bodovací soutěže.

"Tvrdě jsme se na to nadřeli. Cyklistika se změnila a nelíbí se mi, že musíme pořád odpovídat na tyhle otázky. Kontrolují nás neustále celý rok, ne jen na Tour, ale i v našich domovech. Prostě jsme na to trénovali. Když se podíváte na náš tým, jak se v průběhu let zlepšil, nepřišlo to z ničeho," dodal sedmadvacetiletý univerzál Van Aert, klíčový pomocník nového šampiona Tour.

O dva roky mladší Vingegaard letos vyhrál suverénně dvě horské etapy a sesadil z trůnu Slovince Tadeje Pogačara, jenž ovládl minulé dva ročníky. Také on novináře ujišťoval, že se jeho týmu dá věřit.

"Jsme naprosto čistí, každý z nás. Nikdo z nás nebere nic nepovoleného. Myslím, že jsme tak dobří, protože jsme se výborně připravili. Posunuli jsme na novou úroveň soustředění ve vysokohorském prostředí. Děláme maximum s materiálem, stravou a tréninkem. Náš tým je v tomhle nejlepší, proto nám můžete věřit," řekl před dnešním slavnostním dojezdem do Paříže Vingegaard, jenž na obhájce prvenství Pogačara najel celkem 3:34 minuty.

Na nejslavnějším závodu světa se neobjevil dopingový případ od roku 2015, kdy byl Ital Luca Paolini pozitivně testován na kokain. Před ním měl poslední pozitivní test v roce 2012 Lucemburčan Fränk Schleck na zakázané diuretikum.

V předchozím desetiletí se ale především ročníky 2006-2008 jely ve stínu dopingových podezření a afér. V roce 2007 byl Vingegaardův krajan Michael Rasmussen vyřazen ze závodu v době, kdy měl v držení žlutý dres lídra. Jeho tým Rabobank ho odvolal z Tour a propustil kvůli tomu, že lhal o místě svého pobytu a zmeškal dopingové kontroly.

Nizozemská banka Rabobank se stáhla z cyklistiky v roce 2012. Tým ale pod různými sponzorskými názvy pokračoval, až se v roce 2019 přejmenoval na Jumbo-Visma.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2022 ČTK

Reklama

15°C

Dnes je pátek 30. září 2022

Očekáváme v 21:00 9°C

Celá předpověď