Vinařstvím roku je Vican rodinné vinařství

foto Absolutním vítězem desátého ročníku soutěže Vinařství roku se 30. ledna v Brně stalo Vican rodinné vinařství z Mikulova, které zároveň vyhrálo i v kategorii středně velkých firem s produkcí do 250.000 litrů za rok. Na snímku je Tomáš Vican z vítězného vinařství.

Brno - Vítězem desátého ročníku soutěže Vinařství roku se stalo Vican rodinné vinařství, které sídlí v Mušlově u Mikulova. Vyhrálo i v kategorii středně velkých firem s produkcí do 250.000 litrů za rok. Výsledky soutěže dnes večer vyhlásili zástupci Svazu vinařů v Brně. V kategorii malých vinařství s produkcí do 50.000 litrů letos zvítězilo Gala Vinařství z Bavor u Mikulova. Mezi velkými výrobci zabodoval Vladimír Tetur.

Fotogalerie

"Za vinařstvím Vican je vidět nejen kus tvrdé práce, ale zároveň nadšení, určitá hravost a láska k oboru. Věřím, že letošní vítěz by se opět mohl stát inspirací pro ostatní," uvedl prezident Svazu vinařů Tibor Nyitray.

Vican rodinné vinařství sídlí hospodaří na pěti viničních tratích mikulovské vinařské podoblasti. Kromě provozu v Mušlově má vinařství také rekonstruované sklepy v Bulharech, kde uchovává vína nejen v dřevěných sudech, ale také v keramických tzv. kvevri nádobách.

"Odborná porota každoročně vybírá vítěze na základě toho, jak celkově přispívá vinařskému oboru. Vítězné vinařství to plní v několika směrech. Jedná se o rodinné a zároveň moderní vinařství orientované na lidi a s tím spojenou vinařskou turistiku. Ve všech svých činnostech podporuje a zároveň zachovává autentičnost regionu Pálavy," uvedl Nyitray, který hlavní cenu předával.

Gala vinařství mezi malými výrobci zvítězilo u poroty šetrným přístupem k přírodě, vinařství Vladimír Tetur zabodovalo mezi velkými výrobci tím, že současná generace Teturů povýšila vinařství na úroveň moderního a významného tuzemského producenta s vyváženým portfoliem bílých i červených vín.

Ve finále o titul Vinařství roku se tentokrát utkalo devět vinařství, tři v každé kategorii. Vítězi titulu se v minulosti stala vinařství Škrobák, Víno J. Stávek, Vinselekt Michlovský, Bohemia Sekt, Malý vinař - František a Hana Mádlovi, Znovín Znojmo, Sonberk, Château Valtice - Vinné sklepy Valtice a Zámecké vinařství Bzenec.

Soutěž vyhlašuje a titul uděluje Svaz vinařů České republiky ve spolupráci s Národním vinařským centrem, za podpory Vinařského fondu ČR, Jihomoravského kraje a města Brna.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2020 ČTK

Reklama

23°C

Dnes je úterý 2. června 2020

Očekáváme v 23:00 15°C

Celá předpověď