Vildumetzová chce asociaci krajů vést jako apolitickou organizaci

foto Předsedkyně Asociace krajů Jana Mračková Vildumetzová.

Praha - Jako apolitickou organizaci, která je rovnocenným partnerem vlády, chce asociaci krajů dál vést nově potvrzená předsedkyně sdružení hejtmanů Jana Mračková Vildumetzová (ANO). Při hlasování o novém vedení asociace v Hluboké nad Vltavou na Českobudějovicku v noci na dnešek získala hejtmanka Karlovarského kraje 11 ze 14 hlasů, což považuje za silný mandát. V rozhovoru s ČTK ve Sněmovně, kam byla zvolena před rokem, připomněla, že před dvěma lety, kdy vedení asociace krajů přebrala po Michalu Haškovi (ČSSD), získala hlasů osm.

Příští týden chce Vildumetzová řešit na úrovni kraje i regionálního sdružení ANO jak naloží s kumulací funkcí. ANO v minulosti vyzvalo své hejtmany, aby vykonávali pouze jednu funkci. Krajský sněm ANO v Karlovarském kraji se pak usnesl, že by měla v čele kraje zůstat. Vildumetzová uvedla, že to, zda zůstane hejtmankou, poslankyní i v čele asociace krajů, teprve zváží.

Vildumetzová dříve častokrát kumulaci vysokých funkcí kritizovala, nyní vidí v souběhu pozitiva. "Pokud jste hejtmankou, a je nás tady ve Sněmovně hodně hejtmanů, tak sem přenášíte praktické zkušenosti a problémy z krajů a můžete tady zareagovat, vystoupit, říct, jak to vychází z praxe, a někdy i ty věci změnit při projednávání zákonů," uvedla s poznámkou, že stoprocentní docházku do Sněmovny nemá, ale 90procentní zvládá.

Před čtvrteční volbou ji podpořil předseda hnutí a premiér Andrej Babiš. Je podle něj jako předsedkyně aktivní a svou práci dělá dobře. Podpory Babiše si Vildumetzová váží. "Snažím se a myslím, že se nám to daří, být rovnocenným partnerem s vládou. Protože tak, jak je pro hejtmany důležitá spolupráce se starosty měst a obcí, tak pro vládu je důležitá spolupráce jak s kraji, tak s městy a obcemi," uvedla. Ocenila výjezdy vlády do krajů a přeje si, aby v nich kabinet pokračoval. Konkrétní výsledky vidí i ve svém kraji, jmenovala například otevření střední policejní školy v Sokolově či posun v projektu zkušebního okruhu automobilky BMW v regionu.

Za klíčové pro kraje v nejbližším období považuje Vildumetzová získání peněz na opravy silnic druhých a třetích tříd. Regiony žádají čtyři miliardy, vláda jim slíbila, že je najde v nespotřebovaných rezervách z letošního roku. Vildumetzová ve čtvrtek oslovila ministerstvo dopravy, aby garantovalo krajům tento příjem, aby kraje mohly co nejdříve začít s výběrovými řízeními. Dalších témat pro práci asociace je podle hejtmanky nespočet, jmenovala školství, zdravotnictví či sociální oblast.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2019 ČTK

Reklama

31°C

Dnes je středa 24. července 2019

Očekáváme v 5:00 19°C

Celá předpověď