Vietnamské děti z Vyššího Brodu si zlepšují češtinu na letním táboře

foto Zhruba 20 vietnamských dětí z Vyššího Brodu a okolí se zdokonaluje v češtině a v české kultuře na česko-vietnamském táboře v Krasetíně na Českokrumlovsku.

Krasetín (Českokrumlovsko ) - Zhruba 20 vietnamských dětí z Vyššího Brodu a okolí se zdokonaluje v češtině a v české kultuře na česko-vietnamském táboře v Krasetíně na Českokrumlovsku. Vyšší Brod vyvíjí integrační aktivity týkající vietnamské komunity, která je ve městě početná. Cizinci tvoří ve městě 18 procent obyvatel, většina je vietnamského původu. Novinářům to řekli organizátoři.

Fotogalerie

"Základní myšlenkou tábora je výuka češtiny a poznávání české kultury hravou formou. Mnoho vietnamských dětí má kvůli odlišnému mateřskému jazyku ztížené podmínky ve škole. Pro pedagogy to také není jednoduché, když mají ve třídě děti, které špatně rozumí. Vycházíme z požadavků získaných přímo ze základní školy. Chceme tímto táborem jak dětem, tak pedagogickému sboru ve Vyšším Brodě pomoci v nástupu do nového školního roku," uvedl místostarosta Jan Straka (Občané pro Vyšší Brod).

Tábor navštíví i vietnamista Duc Anh Le a blogerka Do Thu Trang, která byla za svůj blog www.asijatka.cz letos podruhé nominována na cenu Magnesia Litera. Děti také ochutnají česká jídla a samy se třeba naučí péct buchty, uvedl mluvčí Turistického spolku Lipenska Pavel Pechoušek.

Ve Vyšším Brodě na Českokrumlovsku tvoří 12 procent obyvatel zástupci vietnamské komunity. Podíl této menšiny ve městě narůstá a velká část z ní navíc nemluví česky. Ve dvou a půl tisícovém městě, které je známé cisterciáckým klášterem a přes léto je také centrem vodáctví, vznikla již dříve komise pro integraci cizinců. Řeší soužití většinové populace s Vietnamci.

Letní tábor funguje díky dotaci z ministerstva vnitra. Ve Vyšším Brodě vznikla rovněž brožura a web s informacemi o české kultuře a českých zákonech - v češtině i vietnamštině. "Navázali jsme úzkou spolupráci se školou, kontaktují nás občané ohledně sousedských sporů, snažíme se být mediátory, jsme tu pro všechny občany bez rozdílu,“ uvedl Straka. Jak dodal, soužití mezi Vietnamci a Čechy není mnohdy jednoduché. "My se snažíme tyto drobné třenice zjemnit," doplnil. Město využívá i tlumočnici, aby mohla překládat Vietnamcům představy radnice.

V České republice evidují statistici asi procento Vietnamců z celkové populace. Vyšší poměr této komunity ve Vyšším Brodě ovlivňuje jeden zásadní faktor, jak řekl již před časem ČTK koordinátor projektu Jan Krotký, který dříve pracoval na oddělení pro sociální začleňování cizinců na brněnském magistrátě.

"Já si myslím, že to vychází především z geografické polohy. Vietnamské tržnice se orientují především na místa kolem hranic. Zatímco ze západních Čech máme informace, že tam tržnice zanikají, sem stále rakouská klientela jezdí," řekl. Nyní proto například více než 20 procent žáků základní školy ve Vyšším Brodě tvoří vietnamské děti. Integrační komise teď dokončuje video o nástupu do základní školy a také o třídění odpadu, což je podle Krotkého jedno z klíčových témat.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2022 ČTK

Reklama

22°C

Dnes je pondělí 23. května 2022

Očekáváme v 15:00 23°C

Celá předpověď