Viceprezidentka USA Harrisová zahájila cestu po Africe, slíbila zvýšení investic

foto Americká viceprezidentka Kamala Harrisová, 18. února 2023. 

Akkra - Americká viceprezidentka Kamala Harrisová dnes slíbila, že Spojené státy zvýší investice v Africe a podpoří tamní ekonomický růst. Harrisová dnes přiletěla do Ghany, kde zahájila svou týdenní africkou cestu, jejímž cílem je nabídnout protiváhu vlivu konkurenční Číny, informovala agentura Reuters.

Čína v posledních desetiletích v Africe bohatě investovala, kromě jiného do rozvoje infrastruktury a zdrojů. Na africkém kontinentu vzrostl také vliv Ruska, a to i díky působení soukromé ruské Wagnerovy (v ruském přepisu Vagnerovy) žoldnéřské skupiny v některých zemích.

"Při této cestě budu pracovat na posílení amerických investic na tomto kontinentu a na podpoře ekonomického růstu a příležitostí," prohlásila Harisová krátce po přistání v Ghaně, odkud bude viceprezidentka v příštích dnech pokračovat do Tanzanie a Zambie.

V prosinci před americko-africkým summitem Spojené státy slíbily poskytnout africkému kontinentu v průběhu příštích tří let 55 miliard dolarů. Tento měsíc americký ministr zahraničí Antony Blinken při návštěvě Nigeru oznámil novou humanitární pomoc pro africký region Sahel ve výši 150 milionů dolarů. Šéf Bílého domu Joe Biden ale zatím Afriku nenavštívil.

Harrisová chce během své cesty také diskutovat o zapojení Číny do různých technologických a dalších hospodářských projektů v Africe, které Washington znepokojují, uvedli podle Reuters minulý týden vysocí američtí činitelé.

V Ghaně se Harrisová mimo jiné setká s prezidentem Nanou Akufem-Addem a navštíví hrad, z něhož byli v minulosti posíláni otroci do Ameriky.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2023 ČTK

Reklama

22°C

Dnes je úterý 30. května 2023

Očekáváme v 9:00 21°C

Celá předpověď